Hamit Görele

Ölüm Nedeni: yaslilik
Öleli tam: 43 yıl, 6 ay, 4 gün olmuş.
Öldügünde: 77 yaşındaydı.

Hamit Görele, (1900; Görele, Giresun – 6 Haziran 1980, İstanbul)[1][2] Türk ressam.

1900 yılında Giresun’un Görele ilçesinde doğan Hamit Görele, ilk ve orta okulu Gümüşhane’de okumuş; lise öğreniminiyse İstanbul’da tamamlamıştır. 1922 yılında başladığı Mühendis Mektebinden 2 yıl sonra ayrılarak Güzel Sanatlar Akademisine girmiştir. 1928 yılında Akademiden mezun olarak Hikmet Onat ve İbrahim Çallı ile birlikte çalışmış; bir yandan da Amerikan Kız Kolejinde ve Galatasaray Lisesinde resim öğretmenliği yapmaya başlamıştır. Aynı yıl Avrupa Resim Yarışmasında aldığı ikincilik ödülü sonucu Maarif Vekâleti tarafından Fransa’ya eğitime gönderilmiş; Paris’teki başarılarından dolayıysa 16 Şubat 1929’da Bakanlıktan takdirname almıştır. 1930’da Montparnasse Bulvarı Grand Galerie Moderne’de açılan karma sergide Firavunun Eşi ve Odalık adlı resimleri Cézanne, Matisse, Picasso, Bonnard ve Lhote gibi önemli ressamların çalışmalarıyla beraber yer almıştır.

Andre Lhote atölyesinde ve Akademie Moderne’de dört yıl çalışan Görele, 1933’te Türkiye’ye dönmüş ve Müstekil Ressamlar ve Heykeltıraşlar Birliği’nin sergilerine katılmaya ve birliğin başkanlığını yürütmeye başlamıştır. 1934 ve 1940 yılları arasında İstanbul’da, Ankara’da ve Anadolu’nun çeşitli yerlerinde resim öğretmenliği yapmış ve kişisel sergiler açmıştır.

Katıldığı yurt içi ve yurt dışı sergilerin dışında pek çok yazı, makale, eleştiri ve çeviriyle Türk resim sanatına modern kişiliğini kazandırmak için uğraşmıştır. 1965’te Türk Çağdaş Ressamlar Derneği Başkanlığına getirilen sanatçı, iki yıl sonra Yılın Sanatçısı ödülünü almıştır.

1978 yılında Devlet Onur Belgesi verilen iki ressamdan biri olan Görele, 1980 yılındaysa Devlet Resim ve Heykel Sergisi’nde başarı ödülü almıştır. Sanatçı, aynı yıl 6 Haziran günü yaşamını yitirmiştir.

Başlangıçta André Lhote’un etkisinde kübizme yakın resimler yapan Görele, sonraları izlenimciliğe kaymış non-figüratifi geometrik olanaklarla birleştirerek, konstrüktivist yapıtlar da ortaya koymuştur

Hamit Görele için yapılan aramalar

Hamit Görele, Hamit Görele biyografi, Hamit Görele hayatı, Hamit Görele özgeçmişi, Hamit Görele hakkında, Hamit Görele doğum yeri, Hamit Görele fotoğraf, Hamit Görele video, Hamit Görele resim, Hamit Görele kimdir?, Hamit Görele kaç yaşında?, Hamit Görele kaç yaşında öldü? Hamit Görele nereli, Hamit Görele memleketi Hamit Görele ne zaman ve neden öldü? Hamit Görele Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Hamit Görele
Google'de ara: Hamit Görele