Ferdi Tayfur

Ölüm Nedeni: kokain
Öleli tam: 65 yıl, 11 ay, 2 gün olmuş.
Öldügünde: 54 yaşındaydı.

Ferdi Tayfur (1904 Çanakkale – 21 Mart 1958 İstanbul) Sinema yönetmeni, dublaj sanatçısı.
Türk bir baba ile Alman bir annenin oğlu olarak Çanakkale’de doğdu. 12 yaşındayken Almanya’ya göç ettiler. 1924 yılında Berlin’den eğitimini yarım bırakarak Türkiye’ye döndü. Zamanın önemli sayılabilecek filmlerinde dublaj yaptı. Tiyatro, sinema ve operet oyuncusu Melek Kobra ile bir evlilik yaptı. Bir süre kardeşi Adalet Cimcoz ile çalıştı. Ses tellerinde meydana gelen sorunlardan dolayı dublajı ve sinema sanatçılığını bıraktı. Tiyatrolarda şovmenlik yaptı. 1958 yılında tedavi gördüğü hastanede öldü. Daha sonra hastalığının kokaine bağlı olduğu konusunda iddialar ortaya çıktı.

Ferdi Tayfur, 1904 yılında Çanakkale’de doğdu. Babası Boğazlar Komutanı Miralay Hüseyin Tayfur; annesi ise aslen Alman olup Müslümanlığı kabul etmiş Aliye Hanım’dı. Miralay Hüseyin Tayfur, Osmanlı Ordusu’na top almak için gittiği Almanya’daki bir baloda tanışmıştı Aliye Hanım ile…
Üç çocukları oldu: Hayri, Ferdi ve Adalet (Cimcoz).
Ferdi Tayfur, Askeri Rüşdiye öğrencisi iken 1916 yılında annesinin memleketine gitti. 1924 yılına kadar Berlin’de kaldı. Parasızlık nedeniyle mühendislik öğrenimi yarıda bırakıp Türkiye’ye döndü. Şark Demiryolları’nda memur olarak işe başladı. Maceracı bir ruhu vardı. Sürekli iş değiştirdi. Varna’da bir gemide tayfalık yaptı. Sofya’da dolandırıldı! İstanbul’da sinema artisti oldu. Ve film çekimi sırasında karşılaştığı Melek’e vuruldu.

Aynı yıl evlendiler.
Çok mutluydular. Birbirlerinden hiç kopmuyorlardı. Ferdi Tayfur, eşinden ayrılmamak için kayınpederi Muhlis Sabahattin’in yazdığı bir oyunla, oyuncu olarak turneye bile çıktı. İstanbul davetlerinin vazgeçilmiş iki siması oldular. Gösterişli bir hayatları vardı. Kız kardeşi Adalet Cimcoz da onlardan bir yıl önce dönemin ünlü avukatı Mehmet Ali Cimcoz ile evlenmişti. İki çift çok eğleniyorlardı.
Ama… Bazen…
Ferdi Tayfur çok enerjik oluyordu. Uyumuyordu. Yemek yemiyordu. İçki içiyor ama sarhoş olmuyordu.
Bir süre sonra aynı durumlar Melek’te de görülmeye başladı.
Mesele anlaşıldı:
Ferdi Tayfur evlenmeden önce Beyaz Rus bir dansöz kadın sayesinde kokainle tanışmıştı. Ve zamanla eşi Melek’i de bu yalancı dünyaya çekmişti.
Karı koca kokainmandılar!

 

Ferdi Tayfur için yapılan aramalar

Ferdi Tayfur, Ferdi Tayfur biyografi, Ferdi Tayfur hayatı, Ferdi Tayfur özgeçmişi, Ferdi Tayfur hakkında, Ferdi Tayfur doğum yeri, Ferdi Tayfur fotoğraf, Ferdi Tayfur video, Ferdi Tayfur resim, Ferdi Tayfur kimdir?, Ferdi Tayfur kaç yaşında?, Ferdi Tayfur kaç yaşında öldü? Ferdi Tayfur nereli, Ferdi Tayfur memleketi Ferdi Tayfur ne zaman ve neden öldü? Ferdi Tayfur Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Ferdi Tayfur
Google'de ara: Ferdi Tayfur