Güzin Dino

Ölüm Nedeni: yaslilik
Öleli tam: 10 yıl, 8 ay, 24 gün olmuş.
Öldügünde: 103 yaşındaydı.

Güzin Dino (1910 – 30 Mayıs 2013, Paris), Türk dilbilimci, öğretim üyesi, çevirmen yazar.

1942 yılında İstanbul Üniversitesi Roman Filolojisi Profesörü Eric Auerbach’ın asistanlığını yapan Dino; ressam Abidin Dino’nun eşidir. 1943 yılında, Adana’da sürgüne gönderilmiş olan Abidin Dino ile evlenen sanatçı, 1946 yılında Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nde doçent olarak görev yapmış, 1954’te Paris’e yerleşen eşinin yanına gitmiştir.

Paris’te Ulusal Bilim Merkezi’nde çalışan yazar Güzin Dino, Doğu Dilleri Enstitüsü’nde öğretim üyeliği yapmış olup, Türkiye Pen Kadın Yazarlar Derneği üyesidir. Türkiye’de çeşitli Türk romanları üzerine incelemeler, Fransa’da roman ve şiir çevirileri yapmıştır. Çevirileri, birçok büyük yayınevinde, denemeleri, Fransız ve Amerikan dergilerinde yayımlanmıştır. Türkiye’de de yayımlanan eserleri bulunmaktadır. Eşinin ölümünden 20 yıl sonra yaşadığı Paris’te yüz yaşını geçmiş olarak 30 Mayıs 2013’te öldü.

Bazı yapıtları
Türk Romanının Doğuşu, Agora Kitaplığı, 2008, ISBN 9786050060249
Gel Zaman Git Zaman Abidin Dino’lu Yıllar, Can Yayınları
Sensiz Her şey Renksiz, Can Yayınları, 2007, ISBN 9750708985
Güzin Dino’nun Nazım Hikmet’li Yıllar
Picasso’lu Yıllar
Aragon’lu Yıllar
Avni Arbaş’lı Yıllar
Yves Montand’lı Yıllar
Çetin Altan’lı Yıllar
Yaşar Kemal’li Yıllar
Orhan Veli’li Yıllar

Güzin Dino için yapılan aramalar

Güzin Dino, Güzin Dino biyografi, Güzin Dino hayatı, Güzin Dino özgeçmişi, Güzin Dino hakkında, Güzin Dino doğum yeri, Güzin Dino fotoğraf, Güzin Dino video, Güzin Dino resim, Güzin Dino kimdir?, Güzin Dino kaç yaşında?, Güzin Dino kaç yaşında öldü? Güzin Dino nereli, Güzin Dino memleketi Güzin Dino ne zaman ve neden öldü? Güzin Dino Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Güzin Dino
Google'de ara: Güzin Dino