Hıfzı Oğuz Bekata

Ölüm Nedeni:
Öleli tam: 27 yıl, 5 ay, 0 gün olmuş.
Öldügünde: 84 yaşındaydı.

Hıfzı Oğuz Bekata (d. 1911, Ankara, Türkiye- 2 Eylül 1995), Türk siyasetçi.Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. İktisat Vekaleti İş Müfettişliği ve Sanayi Genel Müdür yardımcılığı, serbest avukatlık, gazetecilik, yazarlık, VII., VIII., XI. Dönem Ankara Milletvekilliği, Kurucu Meclis Ankara İli Temsilciliği (6 Ocak 1961 – 15 Ekim 1961), Cumhuriyet senatosu Ankara üyeliği ((15 Ekim 1961 – 12 Ekim 1975)) ile Devlet ve İçişleri Bakanlıkları yaptı. Evli ve 4 çocuk babasıdır.

Hıfzi Oğuz Bekata, bakan, milletvekili, senatör, siyasetçi, hukukçu, gazeteci, yazar.

1911 yılında Ankara’da doğdu.

Eğitim Hayatı
Hıfzi Oğuz Bekata, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.

Çalışma Hayatı
İktisat Vekâleti Sanayi Umûm Müdürlüğü Tetkik Memuru, İş Dairesi Reisliği İş Müfettişi, Birleşmiş Milletler Ankara Halk Evi Reisi ve Umûmi İdare Heyeti Azası, Genç Türk Edebiyat Cemiyeti Kurucu Üyesi ve Genel Sekreteri, İktisat Vekâleti Beden Terbiyesi Umûm Müdürlüğü Merkez İstişare Heyeti Azası olarak görevlerde bulundu. Çığır, Gençlik ve Mehtap Mecmuaları sahibiydi. Bursa Yeşil Yurt Gazetesi Başyazarı, Hâkimiyeti Milliye Gazetesi ve Serveti Fünun Mecmuası Yazarı olarak görev yaptı.

Siyasi Hayatı
28 Şubat 1943 (7. Dönem), 21 Temmuz 1946 (8. Dönem) ve 27 Ekim 1957 (11. Dönem) tarihlerinde yapılan genel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili seçildi. 6 Ocak 1961 – 15 Ekim 1961 tarihleri arasında Kurucu Meclis Ankara Temsilcisi, 15 Ekim 1961 – 12 Ekim 1975 tarihleri arasında ise Cumhuriyet Senatosu Ankara Üyesi olarak görevde bulundu. Cumhuriyet Senatosu Bütçe, Dışişleri, Turizm ve Tanıtma Komisyonları Başkanı, Kuzey Atlantik Asamblesi Türk Grubu Üyesi olarak görev yaptı.

Mustafa İsmet İnönü’nün kurmuş olduğu 26. Hükümet’te (VIII. İnönü Hükümeti), 23 Mayıs 1962 tarihinde yapılan kabine değişikliğinde Devlet Bakanı olarak atandı. Mustafa İsmet İnönü’nün 25 Haziran 1962 tarihinde kurmuş olduğu 27. Hükümet’te (IX. İnönü Hükümeti) Devlet Bakanlığı görevi devam ettirildi. 27. Hükümet’te, 18 Ekim 1962 tarihinde yapılan kabine değişikliğinde İçişleri Bakanı oldu.

Eşi ve Çocukları
Evli ve dört çocuk babasıydı.

Az düzey İngilizce ve Fransızca biliyordu.

Hıfzı Oğuz Bekata için yapılan aramalar

Hıfzı Oğuz Bekata, Hıfzı Oğuz Bekata biyografi, Hıfzı Oğuz Bekata hayatı, Hıfzı Oğuz Bekata özgeçmişi, Hıfzı Oğuz Bekata hakkında, Hıfzı Oğuz Bekata doğum yeri, Hıfzı Oğuz Bekata fotoğraf, Hıfzı Oğuz Bekata video, Hıfzı Oğuz Bekata resim, Hıfzı Oğuz Bekata kimdir?, Hıfzı Oğuz Bekata kaç yaşında?, Hıfzı Oğuz Bekata kaç yaşında öldü? Hıfzı Oğuz Bekata nereli, Hıfzı Oğuz Bekata memleketi Hıfzı Oğuz Bekata ne zaman ve neden öldü? Hıfzı Oğuz Bekata Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Hıfzı Oğuz Bekata
Google'de ara: Hıfzı Oğuz Bekata

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir