Hüseyin Hilmi Işık

Ölüm Nedeni: yaslilik
Öleli tam: 21 yıl, 1 ay, 5 gün olmuş.
Öldügünde: 90 yaşındaydı.

Hüseyin Hilmi Işık (d. 8 / 21 Mart 1911 – ö. 26 Ekim 2001), Türk din adamı. İslam hakkında yazdığı kitaplarla tanınmıştır. Vefâtından sonra fikir ve görüşleri doğrultusunda “Işıkçılar Cemaati” oluşmuştur.

Asker, ilim adamı (D. 8 Mart 1911, Eyüp / İstanbul – Ö. 26 Ekim 2001, İstanbul). Türkiye gazetesi, TGRT televizyonu ve İhlas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Enver Ören’in kayın pederidir. İlköğrenimini Eyüp Sultan Reşadiye Numune Okulunda tamamladı. Halıcıoğlu Askeri Lisesini bitirdikten (1929) sonra Eczacılık Fakültesine girerek askeri eczacı oldu. Gülhane Hastanesinde stajını birincilikle tamamlayıp üsteğmen olarak Askeri Tıbbiye Okuluna müzakereci olarak atandı. Bu sırada Kimya Fakültesine kaydolarak, ünlü matematik, mekanik, fizik ve kimya hocalarından dersler aldı. 1936 yılında İstanbul Üniversitesi Kimya Fakültesini bitirdi. 1947’de Bursa Askeri Lisesinde kimya öğretmenliği, eğitim müdürlüğü, Kuleli ve Erzincan Askeri liselerinde uzun yıllar kimya öğretmenliği yaparak Kıdemli Albay rütbesinde iken (1960) emekli oldu.

Sonraki yıllarında Vefa, Cağaloğlu, Bakırköy Sanat enstitüleri gibi çeşitli okullarda matematik ve kimya öğretmenlikleri yaptı. Mücahid Ören dışında, ölen oğlu Ahmet Işık’tan Ferruh Işık isminde bir torunu daha vardır.

Saadeti Ebediye, Eshâb-ı Kirâm gibi eserleriyle, özellikle Saadet-i Ebediye adlı eseriyle tanınan Hüseyin Hilmi Işık, 26 Ekim 2001 tarihinde İstanbul’da vefat etti. Eyüp Sultan Mezarlığındaki aile kabristanında oğlu Ahmet’in yanında toprağa verildi.

ESERLERİ:

ARAŞTIRMA-İNCELEME: Saadeti Ebediye, Eshâb-ı Kirâm, Hak Sözün Vesikaları, İman ve İslam, İslam Ahlakı, İslamiyet Nedir, Kıyamet ve Ahiret, Kıymetsiz Yazılar, Menakib-ı Cihar-ı Yar-i Güzin, Mızraklı İlmihal, Namaz Kitabı, Tam İlmihal, Yüz Karası, Aldanmıyalım, Dinde Reformcular, İslamın İç Düşmanları, Vehhabiye Nasihat.

ÇEVİRİ-YAYINA HAZIRLAMA: Fe-râidü’l-Fevâid/İtikadnâme (Mevlâna Hâlid’den, 1996).

KAYNAKÇA: Allah Rahmet Eylesin (Türkiye, 27.10.2001), Bir Yıldız Daha Kaydı (Zaman, 27.10.2001), Hüseyin Hilmi Işık Vefat Etti (Yeni Şafak, 27.10.2001), Hüseyin Hilmi Vefat Etti (Millî Gazete, 27.10.2001), İhsan Işık / Yazarlar Sözlüğü (1990, 1998) – Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001, 2004) Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, gen. 2. bas. 2007).

Hüseyin Hilmi Işık için yapılan aramalar

Hüseyin Hilmi Işık, Hüseyin Hilmi Işık biyografi, Hüseyin Hilmi Işık hayatı, Hüseyin Hilmi Işık özgeçmişi, Hüseyin Hilmi Işık hakkında, Hüseyin Hilmi Işık doğum yeri, Hüseyin Hilmi Işık fotoğraf, Hüseyin Hilmi Işık video, Hüseyin Hilmi Işık resim, Hüseyin Hilmi Işık kimdir?, Hüseyin Hilmi Işık kaç yaşında?, Hüseyin Hilmi Işık kaç yaşında öldü? Hüseyin Hilmi Işık nereli, Hüseyin Hilmi Işık memleketi Hüseyin Hilmi Işık ne zaman ve neden öldü? Hüseyin Hilmi Işık Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Hüseyin Hilmi Işık
Google'de ara: Hüseyin Hilmi Işık