Kadir Savun - Kimdir? Biyografisi? Ölüm Tarihi? Doğum Tarihi?
Kadir Savun nereli? Doğum Tarihi? Ölüm Tarihi?

Kadir Savun

Doğum Tarihi: 15.08.1926
Ölüm Tarihi: 10.10.1995
Öldügünde 69 yaşındaydı.
Öleli tam: 24 yıl, 4 ay, 14 gün olmuş.

Doğum Yeri: Erzincan

Kadir Savun, 15 Ağustos 1926 yılında Erzincanın İliç ilçesi Doruksaray köyünde doğdu. Emniyet mensubu olan babasının tayini ile çok küçük yaşta İstanbula geldi. Kabataş lisesinde okudu fakat okulu yarıda bıraktı. Kadir Savunun sinemada ilk rol aldığı film 1949 yapımı 1949 Üvey Baba filmiydi. Burada Jandarma Ast. Subay rolünü canlandırdı.

Daha sonraki yıllarda birçok filmden de tanıyacağımız Kadir Savunun başarılı bir sinema hayatı oldu. 100ün üzerinde yapımında rol aldığı Yeşilçamın önde gelen karakter oyuncularından biriydi. Sağlam, gururlu ve güvenilir karakterlerin vazgeçilmez oyuncusuydu.

Aynı dönemde kötü adam karakterleriyle ünlenen ve halkın nefret ettiği adam olan Erol Taşın zıt kutubuydu. Merhamet, sadakat ve vefa gibi duyguları aşılardı izleyenlere. Önemli filmleri arasında Kızılırmak Karakoyun, Yumurcak serisi, Güler misin, Ağlar mısın, Deli Yusuf, Görünmeyen Düşman, Bodrum Hakimi, Kader Bağlayınca, Zübük, Vatandaş Rıza, Arkadaşım, Güneş Doğarken, Varyemez, Fahriye Abla, Arabesk, Senede Bir Gün, Dila Hanım, İmparator sayılabilir.

Bazen mutevazı bir balıkçı, bazen demirci bazen de marangoz rolünde çıkardı sevenlerinin karşısına. Hiçbir zaman kötü roller oynamadı, ama hiçbir zaman başrol de oynamayadı. Bu konuda akranı Hulusi Kentmen ile aynı kaderi paylaşıyorlardı. Kadir Savun, 10 Ekim 1995 tarihinde vefat etti. Kabri, Feriköy Mezarlığındadır.

Etiketler: Sinema | E

Kategori: Sinema Tiyatro,Erzincan

Rastgele Profil: Jülide Gülizar, Turhan Selçuk, Celal Sılay, Osman Görgen, Latife Saruhan, Necmi Tanyolaç, İlhan Berk, Ocak Ayında Kaybettiklerimiz ,

PAYLAS:          Posta Kutuma Gelsin

#unutmayacağız Özetini, HER GÜN, ücretsiz almak, son dakika olaylarından, yeniliklerden haberdar olmak ister misin? Posta Kutusunu Ücretsiz kaydol ve gelişmeleri takip et ...!