Mahmut Tali Öngören

Ölüm Nedeni: yaslilik
Öleli tam: 24 yıl, 6 ay, 3 gün olmuş.
Öldügünde: 68 yaşındaydı.

Mahmut Tali Öngören (d. 1931, İstanbul – ö. 13 Ekim 1999, İstanbul), Türk gazeteci, yazar, senarist ve TRT Televizyonu kurucusu.

1955 yılında Columbia Üniversitesi’nin Radyo-TV Yayıncılığı Bölümü’nden mezun olan Öngören, TRT Radyoları ve Basın – Yayın Yüksek Okulları’nda çalıştı. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Öğretim Üyesi olan Mahmut Tali Öngören, TRT televizyonunun kurulmasına öncülük etmiş olup, birçok ilke imza atmıştır. Türkiye’de ilk Sinematek’i ve Ankara Uluslararası Film Festivali’ni kurmuş, İnsan Hakları Derneği, Dayanışma Yayınevi, İnsan Hakları Vakfı ve TİHAK (Türkiye İnsan Hakları Kurumu Vakfı)’nın Kurucu Üyeleri arasında yer almış (TİHAK’da ilk Geçici Yönetim Kurulu üyesi iken ölmüştür), senaryo ve köşe yazarlığı yapmış, 1990’lı yılların ortalarından itibaren, Türkiye ve Almanya arasında kültürel diyaloğa yönelik sayısız projeye destek vererek, InterFilm Festivali’nin başarıya ulaşmasında katkı sunmuştur.

Ayrıca Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanlığı görevinde de bulunan Öngören, Radyo – TV – sinema üzerine çeşitli araştırma ve inceleme yazıları ile, Cumhuriyet ve Milliyet gazetelerinin kültür – sanat eklerinde köşe yazıları yazdı, 12 kitabı yayımlandı. Atatürk’le birlikte Bandırma Vapuru’ndan Samsun’a çıkan İbrahim Tali Öngören’in yeğeni olan Mahmut Tali Öngören, Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı’nın da kurucusuydu. Gazeteci – yazar Metin Aksoy, Öngören için “Tek başına orkestra” deyimini kullanmaktadır.

Öngören anısına, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunlarının oluşturduğu “İletişimliler Vakfı”nca “Öngören Bursları” verilmekte, İnterforum tarafından “Öngören – Demokrasi ve İnsan Haklari Ödülü” dağıtılmaktadır.

Eserleri
Kitap
Senaryo ve Yapım Birinci Kitap, Alan Yayıncılık, Kasım 1985, ISBN 978-975-7414-56-8
Bu Ne Şiddet!, Kitle Yayınları, Kasım 1994, ISBN 978-975-7917-12-0
Senaryo ve Yapım Üçüncü Kitap “Yapım Tekniği”, Alan Yayıncılık, Sonbahar 1993, ISBN 975-7414-17-4
Senaryo ve Yapım İkinci Kitap, Alan Yayıncılık, Kasım 1995, ISBN 978-975-7414-45-2
Yarının Radyo ve Televizyon Düzeni Özgür, Özerk ve Çoğulcu Bir Alternatif, İlad İletişim Araştırmaları Derneği, Tüses Türkiye Sosyal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfı, 1990
Filmografi
Senaryo
Bereketli Topraklar Üzerinde – 1979
Demiryol – 1979

Mahmut Tali Öngören için yapılan aramalar

Mahmut Tali Öngören, Mahmut Tali Öngören biyografi, Mahmut Tali Öngören hayatı, Mahmut Tali Öngören özgeçmişi, Mahmut Tali Öngören hakkında, Mahmut Tali Öngören doğum yeri, Mahmut Tali Öngören fotoğraf, Mahmut Tali Öngören video, Mahmut Tali Öngören resim, Mahmut Tali Öngören kimdir?, Mahmut Tali Öngören kaç yaşında?, Mahmut Tali Öngören kaç yaşında öldü? Mahmut Tali Öngören nereli, Mahmut Tali Öngören memleketi Mahmut Tali Öngören ne zaman ve neden öldü? Mahmut Tali Öngören Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Mahmut Tali Öngören
Google'de ara: Mahmut Tali Öngören