Mustafa Eremektar

Ölüm Nedeni: Yaslilik
Öleli tam: 23 yıl, 8 ay, 11 gün olmuş.
Öldügünde: 70 yaşındaydı.

Mustafa Eremektar, (d. 28 Mart 1930, İstanbul – ö. 29 Mart 2000, İstanbul), Mıstık adıyla tanınan Türk karikatür sanatçısı.
Çizdiği Cemal Nadir Güler portresinin 15 Mart 1947’de Doğan Kardeş’te yayımlanmasıyla profesyonel iş hayatına atıldı. Akşam gazetesinde, daha sonra Hafta, Yavrutürk, Akbaba, 41 Buçuk, Tef ve Dolmuş gibi dergilerde, 1957-61 arasında Vatan gazetesinde çizdi. Ayrıca Son Posta, Cumhuriyet ve Yeni Sabah gazetelerinde de karikatüristlik yaptı.[1]

Doğan Kardeş’te “Taş Devri” adlı bir çizgi romanı yayımlandı. “Taş Devri” daha sonra çeşitli gazete ve dergilerde çizgi roman ve bant karikatür olarak yayımlandı. 1950’de Mengü Ertel ve Berk Çalıkman’la San Organizasyon’u kurdu.

Eremektar, 1958’de Gazeteciler Cemiyeti Altın Kalem Ödülü’nü kazandı. 1962’de çizgi film yapmaya başladı. Ayrıca reklam filmleri gerçekleştirdi. Eserleri yurt dışında da yayımlanan Eremektar, 1973’te Bulgaristan’ın Gabrovo kentindeki uluslararası karikatür yarışmasında özel ödül kazandı. Milliyet Çocuk dergisinde “Uzay Çocukları” ve “Bizim Ali” adlı çizgi romanları yayımlandı.

Farklı çağlarda geçen çizgi romanlarında güncel yaşamın çelişkilerini yansıtmış, çocuksu denebilecek, son derece yalın çizgileriyle değişik kuşaklara ulaşmayı başarmıştır. “Uzay Çocukları”nın bazı serüvenlerini 1981’de kitaplaştıran Eremektar, çocuklar için çizdiği karikatürleri Kırk Yılda Bir (1988) adlı albümde toplamıştır.

Mustafa Eremektar, 2000 yılının 29 Mart’ında hayatını kaybetti. Ölümünün birinci yılında Nişantaşı’nda bir çocuk parkına adı verildi.

Mustafa Eremektar için yapılan aramalar

Mustafa Eremektar, Mustafa Eremektar biyografi, Mustafa Eremektar hayatı, Mustafa Eremektar özgeçmişi, Mustafa Eremektar hakkında, Mustafa Eremektar doğum yeri, Mustafa Eremektar fotoğraf, Mustafa Eremektar video, Mustafa Eremektar resim, Mustafa Eremektar kimdir?, Mustafa Eremektar kaç yaşında?, Mustafa Eremektar kaç yaşında öldü? Mustafa Eremektar nereli, Mustafa Eremektar memleketi Mustafa Eremektar ne zaman ve neden öldü? Mustafa Eremektar Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Mustafa Eremektar
Google'de ara: Mustafa Eremektar