Mustafa Ok

Ölüm Nedeni: yaslilik
Öleli tam: 15 yıl, 1 ay, 23 gün olmuş.
Öldügünde: 84 yaşındaydı.

Mustafa Ok (d. 22 Mart 1925, Saruhanlı, Manisa – 5 Ocak 2009, İzmir), Türk asker ve siyasetçi.

Saruhanlı ilçesine bağlı Koldere köyünde Bulgaristan göçmeni bir ailenin oğlu olarak dünyaya geldi. İlk ve orta okulu Turgutlu’da okudu. Maltepe Askeri Lisesi’nin ardından, 1944 yılında Kara Harp Okulu’ndan mezun oldu. 1955-1956 yılları arasında 6. Kore Türk Tugayı’nda görev yaptı. 1959 yılında Harp Akademisi’nden Kurmay Yüzbaşı olarak mezun oldu. 1962 yılında Türkiye Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü’nü bitirdi. Enstitü mezuniyeti, Kurmay subay olması ve Kore görevi kendisine TSK’da 6 sene kıdem kazandırdı. Orduda çeşitli görevlerde geçen 18 yıllık hizmet sonunda 22 Şubat 1962 tarihinde Talat Aydemir harekâtı sonucu TSK’dan emekli edildi. 21 Mayıs 1963 tarihinde Talat Aydemir ve arkadaşlarının ihtilal girişimi nedeniyle bu sefer idam istemiyle yargılandıysa da beraat etti.

Cumhuriyet gazetesinin düzenlediği “Türkiye’nin en önemli sorunu nedir?” konulu “1961-1962 Yunus Nadi Yarışması”na katılıp “Köylerin Kuruluş Konusu” isimli makalesi ile birincilik ödülü aldı.

1964 yılında CHP’ye girerek siyasete başladı. 1965 seçimlerinde CHP’den Manisa Milletvekili seçildi. 1965-1977 yılları arasında (2. (XIII.), 3. (XIV.), 4. (XV.) dönem) CHP Manisa Milletvekili olarak ve 37. TC Hükûmetinde (1. Ecevit, CHP-MSP Hükûmeti) Köy İşleri ve Kooperatifler Bakanı olarak görev yaptı.[1] “Ortanın solu” hareketinin geliştirilmesinde ve yaygınlaştırılmasında Bülent Ecevit ekibinde aktif rol oynadı. 1974 Kıbrıs Harekâtı’nda, kabine üyesi ve eski bir kurmay subay olarak belirleyici rol aldı.

1977 yılında siyaseti bıraktı. Kamuda kendisine teklif edilen hiçbir görevi kabul etmedi. Emekliliği süresinde “Jeopolitiğe Diyalektik Yaklaşım” konusunda uzun süre çalıştı, ancak Sovyetler Birliği’nin dağılması nedeniyle çalışmasını kitap haline getirmedi. Çeşitli gazetelerde makaleler yazdı, anılarını kaleme aldı.

5 Ocak 2009 tarihinde İzmir’de öldü.[2] Evli olup 3 çocuğu vardı.

Mustafa Ok için yapılan aramalar

Mustafa Ok, Mustafa Ok biyografi, Mustafa Ok hayatı, Mustafa Ok özgeçmişi, Mustafa Ok hakkında, Mustafa Ok doğum yeri, Mustafa Ok fotoğraf, Mustafa Ok video, Mustafa Ok resim, Mustafa Ok kimdir?, Mustafa Ok kaç yaşında?, Mustafa Ok kaç yaşında öldü? Mustafa Ok nereli, Mustafa Ok memleketi Mustafa Ok ne zaman ve neden öldü? Mustafa Ok Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Mustafa Ok
Google'de ara: Mustafa Ok