Necdet Öztorun

Ölüm Nedeni: kalp yetmezligi
Öleli tam: 13 yıl, 4 ay, 16 gün olmuş.
Öldügünde: 86 yaşındaydı.

Mustafa Necdet Öztorun, (d. 1924, Konya – ö. 7 Ekim 2010, Ankara) Türk asker. Eski Türk Kara Kuvvetleri Komutanı.

8’inci Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın, başbakanlığı sırasında Genelkurmay Başkanı olmasını engellediği emekli Orgeneral Necdet Öztorun, tedavi gördüğü İstanbul GATA’da dün akşam 17.00’de hayatını kaybetti. 86 yaşındaki Öztorun’un cenazesinin bugün İstanbul’da toprağa verileceği belirtildi. Emekli Org. Necdet Öztorun, 12 Eylül darbesinden sonra Necdet Üruğ’un Genelkurmay Başkanı olduğu dönemde Kara Kuvvetleri Komutanı’ydı. 1987’de Orgeneral Üruğ, yerine Öztorun’un geçmesi için Haziran’ın ilk haftasında kendi isteğiyle emekli olmak istedi. Ancak dönemin başbakanı Turgut Özal, o yıllarda devir teslim töreni için davetiye bile bastırdığı ileri sürülen Öztorun’u dönemin cumhurbaşkanı Kenan Evren’in de onayını alarak, istemediğini açıklayınca Orgeneral Öztorun da 2 Temmuz 1987’de görevinden “Başbakanla aramızda laiklik konusunda görüş ayrılığı var” diyerek istifa etti ve emekliye ayrıldı. Ortaya çıkan kriz üzerine aynı günlerde askeri bir darbe yapılacağı söylentileri de çıktı. Ancak Orgeneral Necdet Öztorun’un istifasıyla yaşanan kriz, dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Necdet Torumtay’ın, önce Öztorun’dan boşalan Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na, bir ay sonraki Yüksek Askeri Şura’da Genelkurmay Başkanlığı’na getirilmesiyle sona erdi.

Necdet Öztorun kimdir?

Emekli Org. Mustafa Necdet Öztorun, 1924 yılında Konya’da doğdu. 1941 yılında Bursa Işıklar Askeri Lisesi’nden, 1943 yılında Harp Okulu’ndan mezun oldu. 1945 yılında Topçu Sınıf Okulu’nu bitirdi. Ve Kore Türk Tugayı’nda da görev yaptı. 1959 yılında girdiği Harp Akademisi’ni bitirerek kurmay oldu. Orgeneral rütbesinde Genelkurmay 2’nci Başkanlığı ve 1’inci Ordu Komutanlığı yaptı.

Necdet Öztorun için yapılan aramalar

Necdet Öztorun, Necdet Öztorun biyografi, Necdet Öztorun hayatı, Necdet Öztorun özgeçmişi, Necdet Öztorun hakkında, Necdet Öztorun doğum yeri, Necdet Öztorun fotoğraf, Necdet Öztorun video, Necdet Öztorun resim, Necdet Öztorun kimdir?, Necdet Öztorun kaç yaşında?, Necdet Öztorun kaç yaşında öldü? Necdet Öztorun nereli, Necdet Öztorun memleketi Necdet Öztorun ne zaman ve neden öldü? Necdet Öztorun Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Necdet Öztorun
Google'de ara: Necdet Öztorun