Neriman Altındağ Tüfekçi - Kimdir? Biyografisi? Ölüm Tarihi? Doğum Tarihi? Nereli?
Neriman Altındağ Tüfekçi nereli? Doğum Tarihi? Ölüm Tarihi?

Neriman Altındağ Tüfekçi

Doğum Tarihi: 14.03.1926
Ölüm Tarihi: 03.02.2009
Öldügünde 82 yaşındaydı.
Öleli tam: 11 yıl, 1 ay, 28 gün olmuş.

Doğum Yeri:

Neriman Altındağ Tüfekçi, (d. 14 Mart 1926, İstanbul - ö. 3 Şubat 2009, İstanbul)[1], İlk kadın Türk solisti ve ilk kadın şefidir. Türk sanat müziği sanatçısı Perihan Altındağ Sözeri ile kardeştir.

Ailesi aslen Amasyalıdır, babası Amasyalı Nurettin Behiç Beydir anne tarafı ise Erzurumludur. İlkokulu, Nene Hatun İlkokulunda, Ortaöğretimini ise Nişantaşı Kız Lisesinde 1942 yılında bitirdi. Liseyi bitirdiği yıl olan 1942de sınavla Ankara Radyosuna girdi.

Türk Halk Müziğinin bağımsız bir dal olarak ayrılmasından sonra bu ihtisas dalını seçen ilk kişidir. 1949 yılında Yurttan Sesler Korosu Şef yardımcılığına atandı. 1950 yılında repetitörlük ve 1953 yılında solist öğretmenliği unvanını aldı. 1957 yılında Kadınlar Korosu"nu kurdu ve yönetti. 1959 yılında İstanbul Radyosuna atandı. İstanbul Radyosunda solistliğin yanı sıra Yurttan Sesler Kadınlar Korosunu kurdu ve yönetti. Türk Müziği Şube Müdür Yardımcılığı görevini de yürüttü.

1972 yılında tekrar Ankara Radyosuna dönerek solistlik ve şeflik görevlerini burada sürdürdü. İstanbulda kurulmakta olan Türk Musikisi Devlet Konservatuarının kuruluş çalışmalarına katılamak amacıyla, 1976 yılında TRTden ayrılarak Konservatuara Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi ve Öğretim görevlisi olarak atandı.

Muzaffer Sarısözenle evliliğinden Memil Sarısözen (1952) adlı bir oğlu, Nida Tüfekçi ile evliliğinden Gamze (Tüfekçi) Yazıcı (1958) adlı bir kızı vardır.

Sanat yaşamı boyunca çeşitli görevler üstlenmiş olan Neriman Altındağ Tüfekçi, repertuarında yer alan tüm öğelere ait türkü ve özellikle uzun havaları aslına ve yöre üslubuna uygun yorumuyla solist olarak büyük başarı ve ün kazanmıştır. Zamanın akademik eğitim veren tek kuruluşu olan Ankara Radyosunda oluşturulan büyük jürilerce yapılan sınavları üstün başarı ile kazanarak; İlk kadın solist, İlk kadın öğretmen, İlk kadın şef ve bugüne kadar Halk Müziği dalında verilen ilk ve tek kadın artist-öğretmen unvanlarına layık görülmüştür. Hançere özelliği ve sesinin genişliği yanı sıra çok titiz çalışması onun, gerek uzunhavalar gerekse kırıkhavalar konusunda en geniş repertuara sahip Halk Müziği sanatçısı olmasını sağlamıştır. Yüzden fazla derlemesi bulunan Neriman Altındağ Tüfekçinin Nida Tüfekçi ile birlikte yazdığı "Memleket Türküleri" adlı bir de kitabı vardır.

Gerek şef ve gerek solist olarak çeşitli radyo ve televizyon konserlerinin yanı sıra, Japon Kültür Bakanlığının özel davetlisi olarak Tokyo ve İşikavada açıklamalı konserler vermiştir. Ulusal ve Uluslararası kongre, rostrum ve sempozyumlarda çeşitli bildiriler sunan Neriman Altındağ Tüfekçi, Halk Müziği ile ilgili değişik konularda konferanslar vermiştir. Bugün Halk Müziğinin ön sıralarında yer alan sanatçıların çoğu onun öğrencileridir.

İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarının yüksek ve lisansüstü bölümlerinde öğretim görevlisi ve Danışma Birimi üyesi olarak çalışmalarına devam etmiştir.

Neriman Altındağ Tüfekçi, 3 Şubat 2009da geçirdiği kalp krizinin ardından tedavi altına alındığı hastanede vefat etti.[2]

Etiketler: Halk Müziği | E

Kategori: Müzik,

Rastgele Profil: Onur Bayraktar, Sedat Simavi, Çetin İnanç, Ergün Arıkdal, Hikmet Aksoy, Cemal Süreya, Alev Koral Emre, Erdoğan Yaman Dikmen,

PAYLAS:          Posta Kutuma Gelsin

#unutmayacağız Özetini, HER GÜN, ücretsiz almak, son dakika olaylarından, yeniliklerden haberdar olmak ister misin? Posta Kutusunu Ücretsiz kaydol ve gelişmeleri takip et ...!