Belkıs Dilligil

Ölüm Nedeni: trafik kazası
Öleli tam: 28 yıl, 9 ay, 18 gün olmuş.
Öldügünde: 66 yaşındaydı.

Belkıs Dilligil (gerçek adı: Belkıs Bergüzar Fırat; 19 Şubat 1929, İstanbul – 14 Mayıs 1995, İstanbul), Türk tiyatro ve sinema oyuncusu.

1929 yılında İstanbul’da doğan Belkıs Fırat, Fatih Lisesi’nden mezun oldu. Sanat hayatına amatör olarak Fatih Halkevi’nde başlayan Fırat, İzmir Şehir Tiyatroları’nda sahnelenen Elektra adlı oyunla profesyonel oyuncu olarak devam etti.

1956 yılında Türk Tiyatrosu’nun önde gelen isimlerinden Avni Dilligil ile evlenen sanatçının bu evliliğinden Rahmi ve Çiçek adında iki çocuğu oldu. Eşi Avni Dilligil’in 1971 yılında vefatının ardından sinema oyuncusu olarak sanat yaşamına devam eden Belkıs Dilligil, 10 Mayıs 1995 tarihinde Boğaziçi Köprüsü’nde kızı Çiçek Dilligil’in kullandığı araçta başka bir aracın neden olduğu (Köprüde şerit değiştirme yasağına uymama) kazada ağır yaralandı ve hastaneye kaldırıldı. 4 gün boyunca yoğun bakımda tutulan sanatçı 14 Mayıs 1995 tarihinde 66 yaşında hayatını kaybetti. Cenazesi Karacaahmet Mezarlığı’ndaki aile kabristanına defnedildi.

Belkıs Dilligil için yapılan aramalar

Belkıs Dilligil, Belkıs Dilligil biyografi, Belkıs Dilligil hayatı, Belkıs Dilligil özgeçmişi, Belkıs Dilligil hakkında, Belkıs Dilligil doğum yeri, Belkıs Dilligil fotoğraf, Belkıs Dilligil video, Belkıs Dilligil resim, Belkıs Dilligil kimdir?, Belkıs Dilligil kaç yaşında?, Belkıs Dilligil kaç yaşında öldü? Belkıs Dilligil nereli, Belkıs Dilligil memleketi Belkıs Dilligil ne zaman ve neden öldü? Belkıs Dilligil Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Belkıs Dilligil
Google'de ara: Belkıs Dilligil