Eşref Bitlis

Ölüm Nedeni: uçak düşmesi
Öleli tam: 31 yıl, 3 ay, 7 gün olmuş.
Öldügünde: 59 yaşındaydı.

Eşref Turgut Bitlis (1 Nisan 1933 – 17 Şubat 1993) Türk asker. Eski Jandarma Genel Komutanı. 17 Şubat 1993 tarihinde bindiği uçağın düşmesi sonucu öldü.

Eşref Bitlis, 1933 yılında Malatya’da doğmuştur.

1952 yılında Kara Harp Okulu’ndan teğmen rütbesi ile mezun oldu. 1954 yılında ise Polatlı Topçu Okulu’nu bitirerek mezun oldu. 1966 yılında lisansüstü düzeyde eğitim ve öğretim veren Kara Harp Akademisi’ni tamamladı. Almanya’da dil eğitimini tamamladıktan sonra 1969 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisi’nden mezun oldu. 1973’de Alman Harp Akademisi’ni tamamladı.

Bir yıl Kara Harp Akademisi’nde başöğretmen olarak görev yaptı. 1974 Kıbrıs Harekatı esnasında Eşref Bitlis Albay rütbesi ile Kıbrıs Türk Alayı komutanlığına atandı. 1978’de tuğgeneral oldu ve Bolu Komando Tugay Komutanlığına getirildi. 1982’8. Tümen Komutanı oldu. Daha sonra 1986 yılında korgeneral rütbesine yükseldi. 1988 yılında Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı oldu. 1990 yılında orgeneral rütbesine yükselen Eşref Bitlis 20 Ağustos 1990 tarihinde Jandarma Genel Komutanlığı olarak atandı.

Eşref Bitlis, Jandarma Genel Komutanı iken; bölgede konuşlanmış durumda bulunan Çekiç Güç Kuvvetlerinin Türkiye’den ayrılması gerektiğini açıklıyor ve ABD‘nin Kuzey Irak’da oluşturmak istediği Kürt Devleti’nin Türkiye’nin zararına olduğunu söylüyordu.

Eşref Bitlis, 17 Şubat 1993 tarihinde Ankara‘da Güvercinlik Havaalanı’ndan Diyarbakır‘a gitmek üzere havalanan uçağın düşmesi sonucunda öldü. Yapılan açıklamalarda uçağın buzlanmadan düştüğü belirtildi, ancak kaza sonuç raporu kimseyi tatmin etmedi.

17 Şubat 1993 tarihinde kalkıştan 5 dakika sonra Ankara Yenimahalle Postanesi’nin yakınlarına düşen Beechcraft B200 King Air tipi uçakta Orgeneral Bitlis ile beraberindeki emir subayı Albay Fahir Işık, uçağı kullanan Binbaşı Fahir Eliyar, Yüzbaşı Tuğrul Sezginler ve teknisyen Astsubay Başçavuş Emin Öner şehit oldu.

Eşref Bitlis için yapılan aramalar

Eşref Bitlis, Eşref Bitlis biyografi, Eşref Bitlis hayatı, Eşref Bitlis özgeçmişi, Eşref Bitlis hakkında, Eşref Bitlis doğum yeri, Eşref Bitlis fotoğraf, Eşref Bitlis video, Eşref Bitlis resim, Eşref Bitlis kimdir?, Eşref Bitlis kaç yaşında?, Eşref Bitlis kaç yaşında öldü? Eşref Bitlis nereli, Eşref Bitlis memleketi Eşref Bitlis ne zaman ve neden öldü? Eşref Bitlis Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Eşref Bitlis
Google'de ara: Eşref Bitlis