Fatih Sultan Mehmed

Ölüm Nedeni: gut hastalığı
Öleli tam: 542 yıl, 7 ay, 7 gün olmuş.
Öldügünde: 49 yaşındaydı.

Fatih Sultan Mehmed 29 Mart 1432’de Edirne’de doğdu. Babası Sultan İkinci Murad, annesi Huma Hatun’dur.

Fatih Sultan Mehmet, babasının ölümü ile tahttaki yerini çok genç yaşta aldı. Babası Sultan II. Murad, annesi Huma Hatun’du. 1451 yılında Osmanlı’nın başına geçen II. Mehmed, 1453’te İstanbul fethetti. Mehmed fethin ilk günü öğleden sonra şehre girdi ve Ayasofya’ya giderek namaz kıldı. Fatih Sultan Mehmet askeri başarılarının yanı sıra üniversite anlamında Osmanlı tarihinde ve dünya tarihinde bilinen en eski eğitim kurumlarından olan Sahn-ı Seman’ı kurmuştur. İşte Fatih Sultan Mehmet’in hayatı ve ölümü…

Fatih Sultan Mehmet Kimdir?
Fatih Sultan Mehmet Kimdir?
Hayatı

II. Mehmed 30 Mart 1432 yılında Edirne’de dünyaya geldi. Babası Sultan II. Murad, annesi gayrimüslim bir köle olan Huma Hatun’dur. Mehmet’in devlet görebleri çok erken yaşta başladı. Ağabeyi Ahmed’in ölümünden sonra 6 yaşındayken Amasya’da Rum sancakbeyi oldu. Özel eğitim alan Mehmet’in hocalarından biri de Molla Gürani idi. Fatih Sultan Mehmet’in Arapça ve Farsça’nın yanı sıra Latince, Yunanca ve İtalyanca biliyordu.

Tahta Çıkışı

İlk olarak 1444-46 yılları arasında kısa bir dönem tahta çıktı. Babası II. Murad, 3 Şubat 1451 günü öldü ve Mehmet, ikinci kez yirmi yaşında tahta çıktı. Çandarlı Halil Paşa’yı sadrazamlık makamında tuttu. (Çandarlı Halil Paşa, 1439-1453 tarihleri arasında sadrazamlık yapmış Osmanlı devlet adamıdır.) Mehmed ciddi iç ve dış krizlerle karşı karşıya kaldı. Karamanlılar ayaklanma başlattılar. Mehmed bu isyanı başvurduktan sonra İstanbul için harekete geçti

İstanbul’un Fethi

1451’te Sultan Mehmet, ‘Boğazkesen’ denilen Rumeli Hisarı’nın inşa emrini vererek, İstanbul kuşatmasının hazırlıklarına başladı. 6 Nisan da başlayan kuşatma tam 53 gün sürdü. 29 Mayıs 1453’te İstanbul fethedildi. Mehmed fethin ilk günü öğleden sonra şehre girdi ve Ayasofya’ya giderek namaz kıldı. Sultan Mehmet İstanbul’un fethinden hemen sonra Çandarlı Halil Paşa’yı idam ettirdi.

Fatih Sultan Mehmet’in Askeri Başarıları
Fatih Sultan Mehmet’in Askeri Başarıları
* İstanbul zaferi ile güçlünen Osmanlı Devleti, hıristiyan birliğini bozmak için Avrupa’ya birçok sefer düzenledi. Kırım Hanlığı’nı Osmanlı hakimiyeti altına aldı.

* Bosna’ya sefer düzenleyerek Bosna Sancakbeyliğini oluşturdu. Osmanlı yönetiminin dini özgürlük tanıması ve ılımlı yaklaşımından etkilenen Bosnanılar Müslümanlığı benimsediler. (Müslümanlığı benimseyen Bosnalılara Boşnak deniyor.)

* Fatih Sultan Mehmet, Eflak ve Boğdan’a seferler düzenledi. Fatih’in bizzat başında olduğu Osmanlı kuvvetleri Boğdan ordusunu büyük bir bozguna uğrattı.

* 1461’de Trabzon İmparatorluğu’nun başkenti Trabzon’u ele geçirdi ve bu devletin varlığına son verdi.

* Akkoyunlular’la ittifak kuran Karamanoğulları Beyliği’ne karşı Fatih Sultan Mehmed Konya’yı ele geçirdi. Konya o dönemde Karamanoğullarının başkentiydi. 1474 yılında Karamanoğulları Beyliği tamamen ortadan kaldırıldı.

Ölümü

30 yıl hükümdarlık yapan Fatih Sultan Mehmet 1481 yılında Anadolu’ya doğru bir sefere çıktığında bir ordugahta hayatını kaybetti. Ölüm nedeni gut hastalığı gösterilse de zehirlendiği de söylenmektedir. Fatih Sultan Mehmed, Fatih Camii’ndeki türbesinde yatmaktadır
Fatih Sultan Mehmet, 26 Nisan 1481 günü sefere çıkmak üzere yola çıktı ama kronik hastalığı gut (Kral ya da mareşal hastalığı olarak da bilinen gut; şiddetli bir romatizma hastalığıdır, eklemlerde iltihaba ve yoğun ağrıya neden olur) nüksetti. Gebze’ye götürüldü. Sancıları dayanılmaz boyuta gelen, tedaviye de cevap vermeyen Sultan Fatih, 3 Mayıs Perşembe günü saat 16.00 sularında ruhunu teslim etti.

Son dakika | Fatih Sultan Mehmet nasıl öldü? Hastalık mı zehirlenme mi?
BİTKİSEL İLAÇ KULLANILDI

O dönem tutulan yerli ve yabancı pek çok belgeye göre Fatih’in ölüm nedeni kayıtlara gut hastalığı olarak geçti. Ne var ki Osmanlı tarihi konusunda çalışmalarıyla ünlü Alman tarihçi Franz Babinger, yabancı arşivlerde bulduğu bazı belgelere dayanarak Fatih’in zehirlenmiş olduğu iddiasını ortaya attı.

Son dakika | Fatih Sultan Mehmet nasıl öldü? Hastalık mı zehirlenme mi?
Aynı belgelerde Fatih için düşmanları tarafından 12 ile 15 kez suikast girişimi düzenlendiği ve son girişimde de Fatih’e bitkisel bir ilacın verildiği ve bu ilacın padişahın bağırsaklarını tıkadığını belirtiyordu. Bu arada Fatih’i öldürmek için yapılan planlara dair belgelerde katil olarak Fatih’in hekimi (aslen Venedikli Yahudi dönmesi olan) sarayın baş doktoru Yakup Paşa işaret ediliyordu.

Kanuni Sultan Süleyman’ın Eşleri Kimlerdi?

Emine Gülbahar Hatun

Gülşah Hatun

Hatice Hatun

Sitti Mükrime Hatun

Çiçek Hatun

Kanuni’nin Çocukları

II. Bayezid (Babasından sonra tahta geçti)

Şehzade Mustafa

Cem Sultan

Gevherhan Sultan

Fatih Sultan Mehmed için yapılan aramalar

Fatih Sultan Mehmed, Fatih Sultan Mehmed biyografi, Fatih Sultan Mehmed hayatı, Fatih Sultan Mehmed özgeçmişi, Fatih Sultan Mehmed hakkında, Fatih Sultan Mehmed doğum yeri, Fatih Sultan Mehmed fotoğraf, Fatih Sultan Mehmed video, Fatih Sultan Mehmed resim, Fatih Sultan Mehmed kimdir?, Fatih Sultan Mehmed kaç yaşında?, Fatih Sultan Mehmed kaç yaşında öldü? Fatih Sultan Mehmed nereli, Fatih Sultan Mehmed memleketi Fatih Sultan Mehmed ne zaman ve neden öldü? Fatih Sultan Mehmed Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Fatih Sultan Mehmed
Google'de ara: Fatih Sultan Mehmed