Halit Çelenk

Ölüm Nedeni: astım ve kanser
Öleli tam: 13 yıl, 2 ay, 14 gün olmuş.
Öldügünde: 89 yaşındaydı.

Halit Çelenk (d. 1922, Antakya, Hatay – ö. 5 Mayıs 2011, Ankara) Türk avukattır.[1]

İlkokulu aynı kentteki Mektebi Sultani’de, ortaokul ve liseyi Mandacı Fransızların yönetimindeki Antakya Lisesi’nde bitirdi. Daha sonra geldiği İstanbul’da, 1944 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olarak, sınıf arkadaşı Şekibe Sayar’la evlendi.

Avukatlığa, 1948’de Samsun’da başladı. 1962 yılının Ekim ayında, eşiyle birlikte Türkiye İşçi Partisi’ne (TİP) üye olarak, Genel Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi ve aktif siyasete başladı. Mesleğinde, ilk günden itibaren işkence gören, tutuklanan, yargılanan işçilerin, öğrencilerin, gençlerin, yazarların, sanatçıların, parti, sendika, dernek, vakıf yöneticilerinin savunmalarını üstlendi.

En önemli davası; Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın yargılanarak idama mahkûm edildiği THKO (Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu) davasıdır. İdam sırasında, yanlarında bulundu. Deniz Gezmiş’in idamında “87 yıllık yaşamda geçirdiğim en kötü zaman dilimi olan o dakikalardaki çaresizliğimi sizlere anlatamam” açıklamasını yapmıştır.

Meslek yaşamı boyunca kendisi de çeşitli davalarda yargılanan, gözaltına alınan Çelenk, Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanlığı, Türk Tarih Kurumu İkinci Başkanlığı yaptı. İnsan Hakları Vakfı kurucuları arasında yer aldı. Aziz Nesin’in öncülüğünü yaptığı Aydınlar Dilekçesi’ni kaleme alanlar arasındaydı; SBP (Sosyalist Birlik Partisi) kuruluş çalışmalarında bulundu. Türkiye İnsan Hakları Kurumu Vakfı (TİHAK) kurucu üyesidir.

Deniz Gezmiş’in avukatı Halit Çelenk vefat etti!
Bir süredir astım ve kanser tedavisi gören 89 yaşındaki Halit Çelenk, bugün (5 Mayıs) evinde yaşamını yitirdi. Çelenk’in cenazesi yarın Kocatepe Camisi’nde kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verilecek.
2002’den 2011’e kadar kansere ve astıma karşı mücadele verdi. 5 Mayıs 2011 günü, yani Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idamlarının yıl dönümünden bir gün önce, 89 yaşında Ankara’daki evinde öldü. Vasiyeti üzerine enternasyonal marşı eşliğinde toprağa verilmiş ve Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’a yakın bir yere gömüldü.

Halit Çelenk için yapılan aramalar

Halit Çelenk, Halit Çelenk biyografi, Halit Çelenk hayatı, Halit Çelenk özgeçmişi, Halit Çelenk hakkında, Halit Çelenk doğum yeri, Halit Çelenk fotoğraf, Halit Çelenk video, Halit Çelenk resim, Halit Çelenk kimdir?, Halit Çelenk kaç yaşında?, Halit Çelenk kaç yaşında öldü? Halit Çelenk nereli, Halit Çelenk memleketi Halit Çelenk ne zaman ve neden öldü? Halit Çelenk Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Halit Çelenk
Google'de ara: Halit Çelenk