Haluk Afra

Ölüm Nedeni: yaslilik
Öleli tam: 12 yıl, 10 ay, 17 gün olmuş.
Öldügünde: 85 yaşındaydı.

Haluk Afra 17 Eylül 1925’te Hayri (Ezer) Paşa’nın torunu olarak İstanbul’da dünyaya geldi.

İstanbul, Saint Joseph Lisesi’ni ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdikten sonra Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nda hariciyeci olarak göreve başladı. Emekli olduğu 1990 yılına kadar değişik görevlerde bulundu (Kıbrıs, Hollanda, Lübnan, Arnavutluk, Amerika Birleşik Devletleri, Pakistan, Almanya).

Emekli olduktan sonra “Hariciyeciler Dedikodu’yu Sever” adında kitapla hatıralarını yayınladı.

Evli ve bir erkek çocuk babası olan Haluk Afra, 6 Nisan 2001 tarihinde öldü.

Haluk Afra, mesleğe girdikten on iki yıl sonra yazmaya başladığı kitabında; ‘tarihi olaylara ışık tutma-başarıları anlatma’ ikilisini yönelmiyor. Bilinen anı-anlatı biçeminden farklı, hoş ve komik olayları kendi ‘özel’lerinde kaleme almayı yeğliyor. Şaşırtıcı ve gülümsetici ifadelerle, dünyanın değişik mekânlarına taşıyor okuru. ‘Hariciyeciler Dedikoduyu Sever.’ Zira ‘koskoca’ Çağlayangil bile, hariciyeciler için ‘Seleflerini çekiştirmeye bayılırlardı,’ dememiş mi?

Haluk Afra için yapılan aramalar

Haluk Afra, Haluk Afra biyografi, Haluk Afra hayatı, Haluk Afra özgeçmişi, Haluk Afra hakkında, Haluk Afra doğum yeri, Haluk Afra fotoğraf, Haluk Afra video, Haluk Afra resim, Haluk Afra kimdir?, Haluk Afra kaç yaşında?, Haluk Afra kaç yaşında öldü? Haluk Afra nereli, Haluk Afra memleketi Haluk Afra ne zaman ve neden öldü? Haluk Afra Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Haluk Afra
Google'de ara: Haluk Afra