Metin Çulhaoğlu

Ölüm Nedeni: kalp krizi
Öleli tam: 1 yıl, 10 ay, 1 gün olmuş.
Öldügünde: 75 yaşındaydı.

1970 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin İktisat Fakültesi’nden mezun oldu. 1968-1969 yıllarında ODTÜ Sosyalist Fikir Kulübü’nde yöneticilik yaptı. 1975’ten sonra ikinci Türkiye İşçi Partisi’nde görev aldı. 1975-1978 yılları arasında haftalık Yürüyüş dergisinde sırasıyla yazar, yazı işleri müdürü ve başyazar olarak görevler aldı. Türkiye İşçi Partisi 2. Kongresi’nde Yalçın Küçük, İlhan Akalın ve Mesut Odman (Odabaşı) gibi isimlerle birlikte ihraç edildi. İhraç edilen çevre Eylül 1979’da Sosyalist İktidar dergisini çıkarmaya başladı. Aylık olarak yayınlanan dergi toplam 11 sayı çıktı. Çulhaoğlu, bu derginin genel yayın yönetmenliğini üstlendi. Derginin yayın hayatına 12 Eylül 1980 darbesiyle son verildi. Çulhaoğlu 1983-1986 yılları arasında cezaevinde kaldı.

1986 yılında Gelenek dergisi kolektifinin kuruluşunda yer aldı. Bu hareket daha sonra partileşerek Sosyalist Türkiye Partisi’ni kurmuştur. Çulhaoğlu 1993 yılında partiden ayrıldı ve bir grup yazarla birlikte Sosyalist Politika dergisini çıkarmaya başladı. Sırasıyla Birleşik Sosyalist Parti ve Özgürlük ve Dayanışma Partisi’nin kuruluşlarında yer aldı. 2001 yılında Sosyalist Politika grubuyla birlikte ÖDP’den ayrılarak, Gelenek hareketi ile yollarını yeniden birleştirdi ve Türkiye Komünist Partisi’ne katıldı. O tarihten itibaren, partinin Merkez Komitesi’nde görev aldı. BirGün ve soL gibi günlük gazetelerde köşe yazıları yazdı. 16 Ağustos 2014 tarihinden itibaren İleri Haber Portalı’nda, salı ve cumartesi günleri yazıları yayınlanmaktadır.

Çulhaoğlu, Türkiye Komünist Partisi’nde 2014 yılı Nisan ayında başlayan ayrışmanın ardından 12. Kongre’nin yanında yer alan Erkan Baş ve Kurtuluş Kılçer ile birlikte Halkın Türkiye Komünist Partisi’nin kuruluşunda yer aldı. Erkan Baş, Barış Atay, Tuncay Çelen, Metin Çulhaoğlu’nun da aralarında olduğu geçmiş TİP ve geçmiş TKP üyesi, çeşitli kitle örgütü ve sendika temsilcisi, işçi, öğrenci ve akademisyenlerin bulunduğu 146 kişi imzasının olduğu çağrı metniyle 7 Kasım 2017’den ölümüne kadar Türkiye İşçi Partisi’nin merkez komitesinde görev yaptı.[4] Çulhaoglu, 16 Ağustos 2022’de Ankara’da geçirdiği kalp krizi nedeniyle 75 yaşında vefat etti. Cenazesi Karşıyaka Mezarlığı’na defnedildi.

Metin Çulhaoğlu için yapılan aramalar

Metin Çulhaoğlu, Metin Çulhaoğlu biyografi, Metin Çulhaoğlu hayatı, Metin Çulhaoğlu özgeçmişi, Metin Çulhaoğlu hakkında, Metin Çulhaoğlu doğum yeri, Metin Çulhaoğlu fotoğraf, Metin Çulhaoğlu video, Metin Çulhaoğlu resim, Metin Çulhaoğlu kimdir?, Metin Çulhaoğlu kaç yaşında?, Metin Çulhaoğlu kaç yaşında öldü? Metin Çulhaoğlu nereli, Metin Çulhaoğlu memleketi Metin Çulhaoğlu ne zaman ve neden öldü? Metin Çulhaoğlu Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Metin Çulhaoğlu
Google'de ara: Metin Çulhaoğlu