Rauf Raif Denktaş

Ölüm Nedeni: organ yetmezliği
Öleli tam: 12 yıl, 1 ay, 10 gün olmuş.
Öldügünde: 87 yaşındaydı.

Rauf Raif Denktaş (27 Ocak 1924; Baf – 13 Ocak 2012; Lefkoşa[1]), Kıbrıs Türkü siyasetçi ve yazardır. Denktaş, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanıdır. 1983’ten 2005’e kadar toplamda 21 yıl 5 ay 9 gün cumhurbaşkanlığı yapmıştır.

Rauf Denktaş, 27 Ocak 1924 günü Baf kasabasında doğdu.[2] 1,5 yaşındayken annesi Emine Hanım’ı kaybetti.[3] Babası hakim Mehmet Raif Bey’di, Rauf ailenin dördüncü ve en küçük çocuğuydu.[4] Altı yaşına kadar eğitiminde anneannesi ve babaannesinin yanında,[3] Osmanlı döneminde zaptiyelik yapmış olan dedesi Şeherli Mehmed yetiştirilmesinde rol oynadı. Çocukluk yıllarında, özellikle tatillerde Aybifan’da ailesiyle vakit geçiren Denktaş, hatıratında bu köyü “köyüm” olarak niteler.[4] Denktaş, 1930 yılında eğitim için İstanbul’a gönderildi. Arnavutköy’de ilkokuldan liseye kadar eğitim veren Fevzi Ati Lisesi’nde yatılı okumaya başladı. Ortaokuldan sonra Kıbrıs’a döndü ve 1941 yılında Lefkoşa İngiliz Okulu’ndan mezun oldu. Mezun olmasının ardından Fazıl Küçük’ün Halkın Sesi gazetesinde yazılar yazmaya başladı. Daha sonra bir süre Mağusa’da tercümanlık, mahkemelerde memurluk ve İngiliz Okulu’nda öğretmenlik yaptı. 1944 yılında hukuk eğitimi için Lincoln’s Inn’de okumak üzere Birleşik Krallık’a gitti. 1947 yılında adaya döndü ve avukatlığa başladı.[5][6] Sonraları savcılığa geçti ve 1956 yılında başsavcılığa yükseldi.

Rauf Raif Denktaş için yapılan aramalar

Rauf Raif Denktaş, Rauf Raif Denktaş biyografi, Rauf Raif Denktaş hayatı, Rauf Raif Denktaş özgeçmişi, Rauf Raif Denktaş hakkında, Rauf Raif Denktaş doğum yeri, Rauf Raif Denktaş fotoğraf, Rauf Raif Denktaş video, Rauf Raif Denktaş resim, Rauf Raif Denktaş kimdir?, Rauf Raif Denktaş kaç yaşında?, Rauf Raif Denktaş kaç yaşında öldü? Rauf Raif Denktaş nereli, Rauf Raif Denktaş memleketi Rauf Raif Denktaş ne zaman ve neden öldü? Rauf Raif Denktaş Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Rauf Raif Denktaş
Google'de ara: Rauf Raif Denktaş