Rüştü Kazım Yücelen

Ölüm Nedeni: solunum yetmezliği
Öleli tam: 9 yıl, 4 ay, 8 gün olmuş.
Öldügünde: 66 yaşındaydı.

Rüştü Kazım Yücelen, (d. 1948, Anamur, Mersin) – (ö. 2 Şubat 2014, Ankara), Türk siyasetçi.İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunudur. Serbest Muhasebecilik, Ticaret ve Sanayi Odası Esnaf Kefalet Kooperatifi Üyeliği, Yücelen Ticaret Kolektif Şirketi Ortaklığı ve İdareciliği, TBMM XVII., XVIII., XIX., XX. ve XXI. Dönem İçel (Mersin) Milletvekilliği, 48. Hükümet Sanayi ve Ticaret Bakanı, 55. ve 57. Hükümet Devlet Bakanı, 57. Hükümet İçişleri Bakanlığı yapmıştır. Evli ve üç çocuk babasıdır.[1]Turgut Özal ile birlikte politikaya atılan kadronun içinde yer aldı. 1983’ten bu yana her dönem milletvekili seçilmeyi başardı. Özal sonrasında Mesut Yılmaz’ın liderliğini destekledi. 55. Hükümet’te Devlet Bakanlığı görevini yürütürken Yılmaz’ın Makedonya gezisi sırasında trafik kazası geçiren Yücelen uzun süre tedavi gördü. Mehmet Ali İrtemçelik’in istifasının ardından insan haklarından sorumlu bakanlığa kaydırıldı. İnsan Hakları Koordinatör Üst Kurulu Başkanlığı görevini üstlendi, Türkiye’nin 21 merkezinde insan hakları kurultayları düzenledi ve kamuoyunda büyük yankı uyandıran insan hakları raporunu hazırladı. Fransızca ve İngilizce bilmekteydi.[2]2 Şubat 2014 tarihinde Ankara’da vefat etmiştir.[3

Mersin’i 4 dönem TBMM’de temsil eden, Anavatan Partisi (ANAP) hükümetlerinde İçişleri, Sanayi ve Ticaret ile Devlet bakanlıkları yapan 66 yaşındaki Rüştü Kazım Yücelen, Ankara’da tedavi gördüğü hastanede vefat etti.
Yaklaşık bir haftadar Ankara Medicana Hastanesi’nde tedavi gören Rüştü Kazım Yücelen, bugün saat 17.00 sıralarında solunum yetmezliğine bağlı olarak yaşamını yitirdi. Evli ve 3 çocuk babası olan Rüştü Kazım Yücelen’in vefat haberi memleketi Anamur ve Mersin’de üzüntüyle karşılandı.

1983’de ANAP’ın kuruluşuyla politikaya atılan ve 17,18, 19, 20 ve 21’inci dönemlerde İçel Milletvekilliği yapan Yücelen’in cenazesi memleketi Anamur İlçesi’nde yarın ikindi namazına müteakip Akdeniz camiinde kılınacak cenaze namazınden sonra toprağa verilecek.

Rüştü Kazım Yücelen için yapılan aramalar

Rüştü Kazım Yücelen, Rüştü Kazım Yücelen biyografi, Rüştü Kazım Yücelen hayatı, Rüştü Kazım Yücelen özgeçmişi, Rüştü Kazım Yücelen hakkında, Rüştü Kazım Yücelen doğum yeri, Rüştü Kazım Yücelen fotoğraf, Rüştü Kazım Yücelen video, Rüştü Kazım Yücelen resim, Rüştü Kazım Yücelen kimdir?, Rüştü Kazım Yücelen kaç yaşında?, Rüştü Kazım Yücelen kaç yaşında öldü? Rüştü Kazım Yücelen nereli, Rüştü Kazım Yücelen memleketi Rüştü Kazım Yücelen ne zaman ve neden öldü? Rüştü Kazım Yücelen Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Rüştü Kazım Yücelen
Google'de ara: Rüştü Kazım Yücelen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir