Ulubatlı Hasan

Ölüm Nedeni: Şehit
Öleli tam: 569 yıl, 8 ay, 4 gün olmuş.
Öldügünde: 25 yaşındaydı.

Ulubatlı Hasan (Ulubat, Karacabey, Bursa; d. 1390 – ö. 29 Mayıs 1453; İstanbul), İstanbul’un fethi sırasında Doğu Roma (Bizans) surlarına ilk sancağı diken Sekbanbaşı.

ULUBATLI HASAN KİMDİR?

Ulubatlı Hasan (Ulubat, Karacabey, Bursa; d. 1428 – ö. 29 Mayıs 1453; İstanbul), İstanbul’un fethi sırasında Doğu Roma (Bizans) surlarına ilk sancağı diktiği iddia edilen Osmanlı askeri. Bugüne kadar Sipahi veya Yeniçeri şeklinde kurgulanmıştır.

Ulubatlı Hasan o dönemin kaynaklarında yer almamaktadır. İstanbul’un fethi sırasında bizzat bulunan Bizanslı tarihçi Francis’in orijinal eserinde Ulubatlı Hasan’ın ismi geçmiyorken, daha sonraki tarihlerde Francis’in eserine geniş ilaveler yapan Melissinos’un yazdığı kitapta yer almaktadır. Melissinos, Francis’in eserine yaklaşık dört misli daha ilave yapmıştır. Bunlardan biri de İstanbul surlarına ilk Türk bayrağını diken Ulubatlı (Lopadionlu) Hasan’dır. Birçok tarihçi ve araştırmacı, Melissinos’un eseri renklendirmek için bu tür hikâyeler uydurduğu ve Ulubatlı Hasan’ın aslında hayali olduğu kanaatindedir. Bir diğer dayanak ise şehrin fethedilişi sırasında o kargaşada surlara bayrağı ilk diken kişinin isminin sağlıklı bir şekilde zikredilmesinin mümkün olmayacağıdır.

Gerek Osmanlı kaynaklarında, gerekse İstanbul’un fethi sırasında bulunmuş yabancı tarihçilerin eserlerinde Ulubatlı Hasan’dan bahsedilmemektedir. Melissinos’un ilaveli eserinde hangi kaynaklardan yararlandığı bilinmemektedir.

Gerçekliği tartışmalı olsa da Ulubatlı Hasan, İstanbul’un Türkler tarafından fethedilişinin simgesi olmuş ve Türk mitolojisinin bir parçası haline gelmiştir.

Ulubatlı Hasan için yapılan aramalar

Ulubatlı Hasan, Ulubatlı Hasan biyografi, Ulubatlı Hasan hayatı, Ulubatlı Hasan özgeçmişi, Ulubatlı Hasan hakkında, Ulubatlı Hasan doğum yeri, Ulubatlı Hasan fotoğraf, Ulubatlı Hasan video, Ulubatlı Hasan resim, Ulubatlı Hasan kimdir?, Ulubatlı Hasan kaç yaşında?, Ulubatlı Hasan kaç yaşında öldü? Ulubatlı Hasan nereli, Ulubatlı Hasan memleketi Ulubatlı Hasan ne zaman ve neden öldü? Ulubatlı Hasan Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Ulubatlı Hasan
Google'de ara: Ulubatlı Hasan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir