Yusuf Bozkurt Özal - Kimdir? Biyografisi? Ölüm Tarihi? Doğum Tarihi? Nereli?
Yusuf Bozkurt Özal nereli? Doğum Tarihi? Ölüm Tarihi?

Yusuf Bozkurt Özal

Doğum Tarihi: 00.00.1940
Ölüm Tarihi: 09.01.2001
Öldügünde 61 yaşındaydı.
Öleli tam: 20 yıl, 0 ay, 9 gün olmuş.

Doğum Yeri:

Yusuf Bozkurt Özal türk siyaset adamı (d. 1940 Malatya - ö. 9 Ocak 2001 Ankara)1957 yılında PTT bursuyla İngiltere'ye gitti. Liverpool Üniversitesi'nde elektronik ve telekomünikasyon dalında mühendislik eğitimi, Londra Üniversitesi'nde doktora yaptı. 1979-1984 yılları arasında Dünya Bankası'nda çalıştı.-1984 yılında DPT Müsteşarlığı'na atandı. 1987 yılına kadar Ekonomik İşler Yüksek Koordinasyon Kurulu, Yüksek Planlama Kurulu, Para Kredi Kurulu üyelikleri ve [İslam Bankası]'nın icra direktörlüğü yaptı. Ağabeyi Turgut Özal'ın ısrarıyla politikaya girdi ve 1987 yılında ANAP Malatya milletvekili seçildi. XVIII. ve XIX. Dönem Malatya Milletvekiliği yapmıştır.1987-1989 yılları arasında Devlet Bakanlığı yaptı. 1989-1991 yıllarında TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görev aldı. 1991'de yeniden Malatya milletvekili seçildi. ANAP'ın 30 Kasım 1992 tarihindeki olağanüstü kongresinden sonra partisinden istifa etti. 7 Ekim 1993'de 'Yeni Parti' (YP) adıyla bir parti kurdu.Bu partinin genel başkanlığını yürütürken beyninde meydana gelen rahatsızlık sonucu ABD'de bir süre tedavi gören Özal, daha sonra YP ile büyük ağabeyi Korkut Özal'ın partisi DP'nin birleşmesinin ardından siyaseti bıraktı.Yusuf Bozkurt Özal beyninde başlayan ve tedavi edilemeyen kanser yüzünden Ankara’da 61 yaşında vefat etti. Cenazesi Süleymaniye Camii’nde kılınan cenaze namazından sonra Süleymaniye Camii haziresinde gömülen annesi Hafize Özal’ın yanına defnedildi. Evli ve üç cocuk babasıydı.

Ölüm nedeni: Özal|Turgut Özal|Yusuf Bozkurt Özal|Yusuf Bozkurt Özal hayati|Yusuf Bozkurt Özal kimdir | E

Kategori: Devlet Siyaset

Rastgele Profil: İhap Hulusi Görey, Hüseyin Suat Yalçın, Fikret Adil Kamertan, Orhan Eyüpoğlu, Mazhar Osman Usman, Ahmet Uluçay, Leman Çıdamlı, Şükran Ay,

PAYLAS:          Posta Kutuma Gelsin

#unutmayacağız Özetini, HER GÜN, ücretsiz almak, son dakika olaylarından, yeniliklerden haberdar olmak ister misin? Posta Kutusunu Ücretsiz kaydol ve gelişmeleri takip et ...!