Aysel Gürel

Ölüm Nedeni: akciğer kanseri
Öleli tam: 15 yıl, 3 ay, 24 gün olmuş.
Öldügünde: 79 yaşındaydı.

Gönül Aysel Gürel (7 Şubat 1929, Sarayköy – 17 Şubat 2008, İstanbul), Türk söz yazarı, şair, oyuncu ve edebiyat öğretmenidir. Sinema oyuncusu Müjde Ar ile sinema ve tiyatro oyuncusu Mehtap Ar’ın annesidir. Yakın çevresinde “Deli Aysel” olarak bilinirdi.[2]

Hakim Ali Rıza Bey’in büyük kızı olarak doğdu. Babasının tayini nedeniyle ilkokulu ve ortaokulu Trabzon’da, liseyi ise Erenköy Kız Lisesi’nde okudu. ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü mezunu oldu. Bir tiyatro oyununda tanıştığı gazeteci Ahmet Vedat Akın ile evlendi. Verdiği bir röportajda Trabzon’dan Sivastopol’e yüzmeye kalktığını ve 8 kere boğulma tehlikesi atlattığını söyledi.[3] Ertem Eğilmez’e bazı senaryo çalışmalarında yardımda bulunmuştur. 2007 Aralık ayında akciğer kanseri’ne yakalandı. 2 ay sonra vefat etti. Gürel vefat etmeden sadece 3 ay önce Aysun Kayacı ile beraber Pepsi reklamında oynamıştı.

Aysel Gürel “Firuze”, “Değer mi”, “Sarışınım” gibi birçok şarkıya söz yazarlığı yapmıştır. Söz yazdığı şarkılar Sezen Aksu, Nükhet Duru, Zerrin Özer, Nilüfer ve Burcu Güneş başta olmak üzere birçok sanatçı tarafından yorumlanmıştır. Türk pop müziğinde hit olmuş şarkıların bestecisi olarak bilinen Aysel Gürel’in ölümünden sonra evinde yirmi binin üzerinde şarkı sözü bıraktığı bilinmektedir. Bu sözlerden biri ise ölümünün ardından Aysel Gürel’in evini kiralayan kiracı sayesinde Tarkan’a iletilip albümde çıkış şarkısı olan Sevdanın Son Vuruşu isimli şiirdir. Günümüzde hâlâ şarkı sözleri çeşitli sanatçılar tarafından bestelenen Aysel Gürel’in yazdığı şarkılar Türk popunu uzun süre besleyecek kadar büyük bir kaynak olarak kabul edilmektedir. Ölümünden sonra Burcu Güneş, Yonca Lodi, Tarkan gibi sanatçılar Aysel Gürel’in yazdığı sözleri bestelemişlerdir. Yine Türk popuna bıraktığı en önemli eserleri 2013 yılında, ölümünden sonra Aysel’in isimli saygı albümünde daha önce şarkılarını seslendiren sanatçılar tarafından söylenmiştir.

Aysel Gürel için yapılan aramalar

Aysel Gürel, Aysel Gürel biyografi, Aysel Gürel hayatı, Aysel Gürel özgeçmişi, Aysel Gürel hakkında, Aysel Gürel doğum yeri, Aysel Gürel fotoğraf, Aysel Gürel video, Aysel Gürel resim, Aysel Gürel kimdir?, Aysel Gürel kaç yaşında?, Aysel Gürel kaç yaşında öldü? Aysel Gürel nereli, Aysel Gürel memleketi Aysel Gürel ne zaman ve neden öldü? Aysel Gürel Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Aysel Gürel
Google'de ara: Aysel Gürel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir