Fahrettin Kırzıoğlu

Ölüm Nedeni: yaslilik
Öleli tam: 19 yıl, 0 ay, 13 gün olmuş.
Öldügünde: 87 yaşındaydı.

Mehmet Fahrettin Kırzıoğlu veya yaygın olarak kullanılan şekliyle Fahrettin Kırzıoğlu (10 Mart 1917, Mamaş, Kars – 10 Şubat 2005, Ankara), Türk tarihçi ve yazar. En çok Kafkasya, Kars ve Doğu Anadolu üzerine çalışmalar yapan Kırzıoğlu[1], Kürtler, Lazlar, Hemşinliler ve Samsthe Atabeylerinin Türk kökenli olduğunu iddia etmiştir. Bu iddialar Kürtler ve Lazların çoğunluğu tarafından kabul görmezken, kayda değer bir Hemşinli nüfus Kırzıoğlu’nun iddialarının doğru olduğunu düşünmektedir.

Fahrettin Kırzıoğlu Mehmet Derviş Efendi ve Hâfıza Hesna Hoca Hanım’ın ilk çocuğu olarak 1917’de Kars’ta doğdu. Liseye kadarki eğitimini Kars’ta tamamlayan Kırzıoğlu, 1934’te Erzurum Lisesi’nden mezun oldu ve İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazandı. Kırzıoğlu ailevi sebeplerden dolayı bölüme devam edemedi ve 1936-1937 yılları arasında Posof’ta halk edebiyatı derlemeleri yaptı. Sonraki yıllarda Kars Lisesi’nde tarih öğretmenliği yapan Kırzıoğlu, 1946 yılında İstanbul Üniversitesi Tarih bölümünde mezun oldu. Sonraki 9 sene çeşitli şehirlerde tarih öğretmenliği yaptı. Sırasıyla Millî Eğitim Bakanlığı Arşiv Dairesinde müdür yardımcılığı, Türk Ansiklopedisinde uzmanlık ve Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmeni İşbaşında Yetiştirme Bürosunda şube müdürlüğü yaptı. 1967 yılında, “Osmanlıların Kafkas Ellerini Fethi” adlı doktora tezini vererek Erzurum Atatürk Üniversitesi Tarih Bölümünde öğretim görevlisi, 1982 yılında ise “Anı Şehri Tarihi” adlı çalışmasıyla profesör oldu.

Kırzıoğlu, İngilizce, Fransızca ve Farsça biliyordu.

Fahrettin Kırzıoğlu için yapılan aramalar

Fahrettin Kırzıoğlu, Fahrettin Kırzıoğlu biyografi, Fahrettin Kırzıoğlu hayatı, Fahrettin Kırzıoğlu özgeçmişi, Fahrettin Kırzıoğlu hakkında, Fahrettin Kırzıoğlu doğum yeri, Fahrettin Kırzıoğlu fotoğraf, Fahrettin Kırzıoğlu video, Fahrettin Kırzıoğlu resim, Fahrettin Kırzıoğlu kimdir?, Fahrettin Kırzıoğlu kaç yaşında?, Fahrettin Kırzıoğlu kaç yaşında öldü? Fahrettin Kırzıoğlu nereli, Fahrettin Kırzıoğlu memleketi Fahrettin Kırzıoğlu ne zaman ve neden öldü? Fahrettin Kırzıoğlu Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Fahrettin Kırzıoğlu
Google'de ara: Fahrettin Kırzıoğlu