Hacı Ali – Hi Jolly

Ölüm Nedeni: yaslilik
Öleli tam: 120 yıl, 9 ay, 13 gün olmuş.
Öldügünde: 75 yaşındaydı.

VAHŞİ BATIDA BİR OSMANLI :
ŞERİF HACI ALİ ya da Hİ JOLLY

Osmanlı topraklarından çıkarak 1800’lerin Vahşi Batı’sında şerif olan Hacı Ali’nin, nam-ı diğer Hi Jolly’nin hikayesini okumaya hazır mısınız?
Amerika’ya ilk ayak basan Müslüman kabul edilen Hacı Ali, Amerikalılar ismini telaffuzda zorlandığı için
“Hi Jolly” olarak nam salıyor.
Hacı Ali aslında Osmanlı ordusunda geri hizmetlerde çalışan bir deve terbiyecisi. Bir deve terbiyecisinin yeni dünyada ne işi vardır?
Bir Osmanlı’nın Amerika’ya neden yolu düşsün? Hikaye şöyle: ABD savaş bakanı Jefferson Davis, Meksika Savaşı (1846-1848) sonrası düzenin tekrar sağlanması ve askeri malzemelerin çöl ortamında rahatça taşınması için en uygun ulaşım aracının develer olduğuna kanaat getiriyor.
Bunun için ABD’nin Osmanlı büyükelçisi aracılığı ile padişah Abdülmecid’e başvuruyor.

Abdülmecid’in oluru ve fazladan iki deve hediyesi ile ABD’ye dönecek Amerikalılar, develerin kullanımı ve bakımı için birisine ihtiyaç duyuyor.
Bunun için, İstanbul’dan sonra İzmir’e uğrayarak Osmanlı ordusunda muvazzaf Hacı Ali’yi de yanlarına alıyorlar. Develer ile Teksas limanına gelen bu ilk kafile, ABD’deki ilk deve birliğinin de temelini oluşturuyor.
Deveci Hacı Ali, bu kafilenin liderliğini yapıyor. Bahsedildiği gibi Amerikalıların telaffuzda zorlanması sonucu adı Hi Jolly’e dönüşen Hacı Ali, 1880 yılında ABD vatandaşı oluyor, 30 yıl Amerikan ordusuna hizmet ediyor.
Hacı Ali, 1880’de Tucson’da (Arizona) Gertrude Serna’yla evleniyor. Daha sonra da Arizona’daki Quartzsite kasabasına yerleşiyor. “Amelia” ve “Herminia” isimli iki kız çocuğu oluyor. 1899’da hayatta kalan develeri tekrar toplamak için
Arizona’nın Ajo kasabasına gittiyse de hayalini gerçekleştiremiyor.

Ölene kadar tüccar Mike Welz ve arkadaşlarının destek olduğu Hacı Ali’ye, Arizona Kongre üyesi Mark Smith U.S. Army’den emekli maaşı bağlamak istiyor ancak başaramıyor.
Ömrünün son yıllarını Arizona’nın Quartzsite kasabasında şerif olarak geçiren Hacı Ali, son olarak develerini bulmak için Coloroda River ile Wickenburg arasındaki çöllerde yola düşüyor ve bir devenin boynuna sarılı halde ölü olarak bulunuyor.
1902’de 73 yaşında vefat eden Hacı Ali, ölmeden önce birkaç devenin hala civar bölgelerde dolaştığına inanıyordu. Nitekim son vahşi deve 1946’da Arizona’da yakalandı. Son olarak görüldüğü iddia edilen vahşi deve ise Baja, California’da 1956’da rapor edildi.
Hacı Ali’nin baktığı, Osmanlı topraklarından getirilen develerden biri de 1934’te Los Angeles’taki Garfield Hayvanat Bahçesi’nde 80 yaşında öldü.

Kaynak: Eser Baykuş’un Amerika’da Bir Osmanlı Kovboyu Adlı Eseri.

————————-

A private screening of “Hi Jolly (Haci Ali)” in Los Angeles
On Saturday, December 1, 2018, The Society presented a Private Screening of “Hi Jolly (Haci Ali)” at the residence of the Consul General of Turkey in L.A., Honorable Can Oğuz.

Following welcoming remarks from Honorable Can Oguz and our Board Member, Mike Sarimsakci; guests enjoyed a live music soundtrack by musician Burak Besir and pianist Ece Muniroglu. Later, guests watched the documentary film, “Haci Ali”, a film written and directed by Mert Türkoğlu and produced by Eğrikapı Production. The documentary was about the life of an Ottoman camel driver who immigrated to the U.S. in the late 1800s and won the hearts of many Americans. After the screening, guests gained more insight about the film from Mertcan Turkoglu during an engaging Q&A session.

Catered by Xtertainment Corp, an open buffet was served in the residence’s garden. An assortment of California wines from Slovang, California was graciously offered by Sevtap Winery. Closing remarks were delivered by Nile Tüzün, one of our Young Society Leaders who worked with ATS Board Member, Mike Sarimsakci to help organize the event.

Hacı Ali – Hi Jolly için yapılan aramalar

Hacı Ali – Hi Jolly, Hacı Ali – Hi Jolly biyografi, Hacı Ali – Hi Jolly hayatı, Hacı Ali – Hi Jolly özgeçmişi, Hacı Ali – Hi Jolly hakkında, Hacı Ali – Hi Jolly doğum yeri, Hacı Ali – Hi Jolly fotoğraf, Hacı Ali – Hi Jolly video, Hacı Ali – Hi Jolly resim, Hacı Ali – Hi Jolly kimdir?, Hacı Ali – Hi Jolly kaç yaşında?, Hacı Ali – Hi Jolly kaç yaşında öldü? Hacı Ali – Hi Jolly nereli, Hacı Ali – Hi Jolly memleketi Hacı Ali – Hi Jolly ne zaman ve neden öldü? Hacı Ali – Hi Jolly Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Hacı Ali – Hi Jolly
Google'de ara: Hacı Ali – Hi Jolly

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir