İsmail Cem

Ölüm Nedeni: akciğer kanseri
Öleli tam: 16 yıl, 4 ay, 17 gün olmuş.
Öldügünde: 66 yaşındaydı.

İsmail Cem[5] (d. 15 Şubat 1940, İstanbul – 24 Ocak 2007, İstanbul), Türk siyasetçi ve gazeteci. 1997 ile 2002 yılları arasında Türkiye Dışişleri Bakanı olarak görev yaptı. 2000 yılında dünyada yılın devlet adamı ödülüne layık görüldü.[6] Suikast sonucu hayatını kaybeden gazeteci-yazar Abdi İpekçi ile kuzenlerdir

İsmail Cem İpekçi 15 Şubat 1940 tarihinde İstanbul’da doğdu. Robert Koleji ve Lozan Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde öğrenim gördü. Mezuniyeti’nin ardından Milliyet gazetesinde iş hayatına atıldı. 1971’de Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın İstanbul şubesi başkanı oldu. 1974-1975 yılları arasında da TRT’nin genel müdürlüğünü yaptı. 1975 senesinde de Ercan Arıklı ile Kadri Kayabal’yla birlikte Politika gazetesini kurdu. Daha sonra siyasete atılarak 1985’te Sosyaldemokrat Halkçı Parti’ye katıldı. Parti’nin 1987’de yapılan 3. Olağanüstü Kongresi’nde de merkez yürütme kurulu üyeliğine seçildi. Aynı yıl içerisinde de SHP’den İstanbul milletvekili seçilerek Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girdi.

1992 yılında da Deniz Baykal ile birlikte Sosyaldemokrat Halkçı Parti’den ayrılarak Cumhuriyet Halk Partisi’nin yeniden kurulmasında büyük rol oynadı. Fakat 1995 yılında beklenmedik bir şekilde CHP’den istifa ederek Demokratik Sol Parti’ye geçti. Öte yandan 7 Temmuz 1995 tarihinde kurulan 50. Hükümet döneminde de Kültür Bakanlığı görevinde bulundu. 55. Hükümette de Dışişleri Bakanlığı yaptı. Bu vazfiesini 57. Hükümet dönemine kadar sürdürdü. 11 Temmuz 2002’de de görevinden istifa ederek Yeni Türkiye Partisi’nin kuruluşuna katıldı. Kısa süre içinde de partinin genel başkanlığına getirildi. Ancak YTP’nin gerekli ilgiyi görmemesi üzerine Deniz Baykal’ın çağrısıyla yeniden Cumhuriyet Halk Partisi’ne katıldı. Bunun yanında Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Üyeliği, Batı Avrupa Birliği Asamblesi Üyeliği, AKPM Sosyalist Grubu Başkanvekilliği ile Avrupa Medya Enstitüsü Danışma Kurulu Üyeliği de yaptı. İsmail Cem akciğer kanseri sebebiyle 24 Ocak 2007 tarihinde hayatını kaybetti. Cenazesi Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi.

ESERLERİ

– Türkiye’de Geri Kalmışlığın Tarihi
– Türkiye Üzerine
– 12 Mart
– TRT’de 500 Gün
– Siyaset Yazıları
– Geçiş Dönemi Türkiye’si
– Mevsim
– 21. Yüzyılda Türkiye
– Türkiye’de Sosyal Demokrasi
– Engeller ve Çözümler
– Yeni Sol, Sol’daki Arayış
– Gelecek İçin Denemeler
– Avrupa’nın Birliği ve Türkiye

İsmail Cem için yapılan aramalar

İsmail Cem, İsmail Cem biyografi, İsmail Cem hayatı, İsmail Cem özgeçmişi, İsmail Cem hakkında, İsmail Cem doğum yeri, İsmail Cem fotoğraf, İsmail Cem video, İsmail Cem resim, İsmail Cem kimdir?, İsmail Cem kaç yaşında?, İsmail Cem kaç yaşında öldü? İsmail Cem nereli, İsmail Cem memleketi İsmail Cem ne zaman ve neden öldü? İsmail Cem Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: İsmail Cem
Google'de ara: İsmail Cem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir