Mustafa Rüştü Erdelhun - Kimdir? Biyografisi? Ölüm Tarihi? Doğum Tarihi? Nereli?
Mustafa Rüştü Erdelhun nereli? Doğum Tarihi? Ölüm Tarihi?

Mustafa Rüştü Erdelhun

Doğum Tarihi: 00.00.1894
Ölüm Tarihi: 09.11.1983
Öldügünde 89 yaşındaydı.
Öleli tam: 37 yıl, 2 ay, 8 gün olmuş.

Doğum Yeri:

Mustafa Rüştü Erdelhun, (d. 1894 Edirne – ö. 9 Kasım 1983). Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 10. Genelkurmay Başkanı'dır.[1]Edirne Lisesi'nden mezun olduktan sonra 1914 yılında Topçu Asteğmen rütbesi ile Harp Okulu'nu bitirdi. Topçu Birliklerinde Batarya Takım Komutanlığı ve Yaverlik görevlerinde bulundu. İzmir Silah Komisyonu'nda görevli iken 2 Nisan 1921 tarihinde Anadolu'ya geçerek Milli Ordu'ya iltihak etti ve İstiklal Savaşı'na katılarak İstiklal Madalyası aldı. 1923 yılında girdiği Harp Akademisi'ni 1926 yılında bitirerek Kurmay oldu. 1945 yılına kadar çeşitli karargâh ve birlikler ile Tokyo, Roma ve Londra Askeri Ataşelikleri'nde görev yaptı.1945 yılında Tuğgeneral, 1947 yılında Tümgeneral, 1952 yılında Korgeneral ve 1956 yılında Orgeneralliğe Yükseldi. Tuğgeneral rütbesi ile 15. Tugay Komutanlığı ve Genelkurmay Eğitim Yarbaşkanlığı, Tümgeneral rütbesi ile Genelkurmay Eğitim Daire Başkanlığı, 6. ve 51. Tümen Komutanlığı, MSB İstanbul Tetkik Kurulu Üyeliği, Korgeneral rütbesi ile Tokyo İrtibat Heyeti Başkanlığı, 18. Kolordu Komutanlığı ve Genelkurmay 2. Başkanlığı görevlerinde bulundu. Orgeneral rütbesinde 2. Ordu Komutanı iken, 1 Ağustos 1958 tarihinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atandı. 23 Ağustos 1958 tarihinde atandığı Genelkurmay Başkanlığı görevinden 27 Mayıs 1960 darbesinden sonra 3 Haziran 1960 tarihinde emekliye sevk edildi.Genelkurmay Başkanlığını yürüttüğü sırada askerlerin siyasete karışmasına ve askeri cuntalara karşı çıkması ile, toplumdaki sosyal ve politik endişeler, anayasa ihlali gibi konulardan rahatsızlık duyan düşük rütbeli silahlı kuvvetler üyelerine karşıt olarak, bu konularda hükümet yanlısı tutumuyla tanındı. Komuta kademesindeki çoğu komutan tarafından da paylaşılan bu tutumun, özellikle bazı genç subaylar arasında yayılmakta olan huzursuzluğu hızlandırıcı bir etkisi oldu. Silahlı kuvvetler içinde gelişen darbeci eğilimler, DP iktidarı kadar silahlı kuvvetlerin komuta kademelerine de yönelikti. Bunların sonucu olarak Erdelhun darbenin gerçekleştiği 27 Mayıs günü tutuklandı, "Yassıada Mahkemesi"nde yargılandı ve idama mahkûm edildi. Ancak bu hüküm daha sonra ömür boyu hapse çevrildi. Cezası, Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel tarafından affedildi.

Ölüm nedeni: Cemal Gürse|Mustafa Rüştü Erdelhun|Mustafa Rüştü Erdelhun kimdir|Türk Silahlı Kuvvetleri | E

Kategori: Devlet Siyaset

Rastgele Profil: İlhan Cavcav, Sabiha Derviş Sertel, Orhan Duru, Eylül Ayında Kaybettiklerimiz , Aşık Beyani, Kobe Bryant, Erdal Öz, Cemil Taşçıoğlu,

PAYLAS:          Posta Kutuma Gelsin

#unutmayacağız Özetini, HER GÜN, ücretsiz almak, son dakika olaylarından, yeniliklerden haberdar olmak ister misin? Posta Kutusunu Ücretsiz kaydol ve gelişmeleri takip et ...!