Salih Neftçi - Kimdir? Biyografisi? Ölüm Tarihi? Doğum Tarihi?
Salih Neftçi nereli? Doğum Tarihi? Ölüm Tarihi?

Salih Neftçi

Doğum Tarihi: 00.00.1947
Ölüm Tarihi: 14.04.2009
Öldügünde 62 yaşındaydı.
Öleli tam: 10 yıl, 10 ay, 6 gün olmuş.

Doğum Yeri: Cenevre

Prof. Dr. Salih Neftçi, (d. 1947, ö. 14 Nisan 2009, Cenevre), ekonomist, yazar.Kerkük asıllı Neftçi ailesininin iki çocuğundan biri ve iki kez Muş CHP milletvekilliği ile, Sadi Irmak hükümetinde bir süre Kültür Bakanlığı görevi yapan ve ilk kadın Meclis Başkanvekili Nermin Neftçi ile Nizamettin Neftçi nin oğlu olan Salih Neftçi, lise eğitimini Galatasaray Lisesinde yaptı. Üniversiteyi ODTÜde bitiren Neftçi, doktorasını yapmak için ABDne giderek buradaki Minnesota Üniversitesinde eğitim aldı. Hong Kong, Çin, İsviçre ve Amerika’da çeşitli üniversiteler çeşitli üniversitelerde dersler verdi. Prof. Neftçinin yazdığı An Introduction to the Mathematics of Pricing Financial Derivatives adlı kitap, birçok Amerikan üniversitesinde zorunlu ders kitabı olarak eğitim programında yer aldı.

Londra Deutsche Bankın Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Sinan Neftçinin ağabeyi olan Salih Neftçi, Cenevrede "FAME Certificate" finansal aktif yönetimi sertifika programını yönetmekteydi.Prof. Neftçi, Dünya Bankası, Çin Merkez Bankası, Uluslararası Kalkınma Ajansı gibi kuruluşlarla danışmanlık yaptı. Finans otoriteleri ve uluslararası ekonomist çevreler tarafından, Türkiye’nin uluslararası alanda yetiştirdiği en ünlü ekonomist[1], en doğru tahminlerde bulunan ekonomik araştırmacılardan biri ve finansın dehası [2] olarak kabul edilen Neftçi, Cumhuriyet, Hürriyet, Vatan ve Star gazetelerinde köşe yazıları yazmaktaydı. Beyin tümörü tedavisi gördüğü Cenevredeki hastanede 62 yaşında yaşamını yitirdi.

Etiketler: Nermin Neftçi|Nizamettin Neftçi|Sadi Irmak|Salih Neftçi|Salih Neftçi biyografisi|Salih Neftçi hayati|Salih Neftçi kimdir | E

Kategori: Akademisyen,Cenevre

Rastgele Profil: Jülide Gülizar, Gazanfer Bilge, Mahmut Esat Bozkurt, Savaş Dinçel, Ayla Gürses, Eren Eyüboğlu, Ercüment Behzad Lav, Sabiha Derviş Sertel,

PAYLAS:          Posta Kutuma Gelsin

#unutmayacağız Özetini, HER GÜN, ücretsiz almak, son dakika olaylarından, yeniliklerden haberdar olmak ister misin? Posta Kutusunu Ücretsiz kaydol ve gelişmeleri takip et ...!