Cemal Reşit Eyüboğlu - Kimdir? Biyografisi? Ölüm Tarihi? Doğum Tarihi? Nereli?
Cemal Reşit Eyüboğlu nereli? Doğum Tarihi? Ölüm Tarihi?

Cemal Reşit Eyüboğlu

Doğum Tarihi: 00.00.1906
Ölüm Tarihi: 21.01.1988
Öldügünde 82 yaşındaydı.
Öleli tam: 32 yıl, 11 ay, 30 gün olmuş.

Doğum Yeri:

Cemal Reşit Eyüboğlu, (d. 1906, Akçaabat, Trabzon, Türkiye) - (ö. 21 Ocak 1988, Ankara, Türkiye), Türk siyasetçi,1930 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Paris Hukuk Fakültesi'nden doktora derecesi aldı. Maliye Bakanlığı Varidat Umum Müdürlüğü İkinci sınıf mümeyyizliğine adaylığı, Maliye Müfettiş Muavinliği, Maliye Müfettişliği, Milli Emlâk Müdürlüğü, Milli Emlâk Genel Müdürlüğü, IX. Dönem CHP Trabzon milletvekilliği, Kurucu Meclis Trabzon temsilciliği (6 Ocak 1960 – 25 Ekim 1960) yapmıştır.-Arapça ezanın yeniden serbest bırakılması için Millet Meclisi'nde 1950'nin 16 Haziran günü yapılan görüşmeler sırasında, CHP grubu adına Partisinin ezanın Arapça okunmasına karşı çıkmayacağını açıklamıştır.TBMM'de bu yasağın kaldırılması ile ilgili şunları söylemiştir:“ Sayın arkadaşlar, Türk Ceza Kanunu `nun 526. maddesinden, ezana taalluk eden ceza hükmünün kaldırılması maksadıyla hükümetin bugün huzurunuza getirdiği kanun tasarısı hakkındaki CHP Meclis Grubu `nun görüşünü arzediyorum.Bu memlekette milli devlet ve milli şuur politikası cumhuriyet ile kurulmuş ve CHP bu politikayı takip etmiştir. Bu politika icabı olarak ezan meselesi de bir dil meselesi ve milli şuur meselesi telakki edilmiştir.Milli devlet politikası, mümkün olan her yerde Türkçe'nin kullanılmasını emreder . Türk vatanında ibadete çağırmanın da öz dilimizle olmasını bu bakımdan daima tercih ettik.Türkçe ezan-Arapça ezan mevzuu üzerinde bir politika münakaşası açmaya taraftar değiliz.Milli şuurun bu konuyu kendiliğinden halledeceğine güvenerek, Arapça ezan meselesinin ceza konusu olmaktan çıkarılmasına aleyhtar olmayacağız ” (TBMM Zabıt Ceridesi , 16. 6. 1950, birleşim 9, oturum 1, sah : 182)[1]20 Aralık 1961 – 30 Haziran 1967 tarihleri arasında haftalık olarak yayımlanan Yön Dergisi'nin üç kurucusu arasında yer aldı. Vatan Gazetesi'ndeki etkinliği yanında, 21 Ekim 1969 – 27 Nisan 1971 tarihleri arasında haftalık Devrim Gazetesi'nin çıkmasına yardımcı oldu.

Ölüm nedeni: akcaabat|Cemal Reşit Eyüboğlu|Cemal Reşit Eyüboğlu hayati|Cemal Reşit Eyüboğlu kimdir | E

Kategori: Devlet Siyaset

Rastgele Profil: Memduh Tağmaç, Kadir Has, Kenan Pars, Aziz Basmacı, Hıfzı Oğuz Bekata, Zühtü Müridoğlu, Mehmet Karaca, Ahmet Kireççi,

PAYLAS:          Posta Kutuma Gelsin

#unutmayacağız Özetini, HER GÜN, ücretsiz almak, son dakika olaylarından, yeniliklerden haberdar olmak ister misin? Posta Kutusunu Ücretsiz kaydol ve gelişmeleri takip et ...!