Mehmet Şadi Çalık - Kimdir? Biyografisi? Ölüm Tarihi? Doğum Tarihi? Nereli?
Mehmet Şadi Çalık nereli? Doğum Tarihi? Ölüm Tarihi?

Mehmet Şadi Çalık

Doğum Tarihi: 00.00.1917
Ölüm Tarihi: 24.12.1979
Öldügünde 63 yaşındaydı.
Öleli tam: 41 yıl, 0 ay, 27 gün olmuş.

Doğum Yeri: Yunanistan

Mehmet Şadi Çalık (d. 1917, Kandiye - ö. 24 Aralık 1979, Girit), Türk heykeltıraş.İstanbul Güzel Sanatlar Akademisinde 1940 ile 1948 yılları arasında profesör Rudolf Bellingin öğrencisi oldu. 1950-1951 yıllarında Pariste çalıştı. Sonra, Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Heykel Bölümünde öğretim üyesi oldu. Alçı, tunç, demir ve tahta gibi çeşitli malzemelerle yaptığı heykelleri, İstanbul Resim ve Heykel Müzesi ile çeşitli koleksiyonlarda yer aldı. Eserleri arasında, Ortadoğu Teknik Üniversitesinde yer alan Atatürk anıtı. İstanbul Ticaret Odası için yaptığı bakır ve taş rölyefler, İzmir Kültür Parktaki heykelleri, Asaf Halet Çelebi büstü ve İstanbul Belediye Sarayı süslemeleri dikkat çeker. Geleneksel bir klasisizmden başlayarak gitgide daha soyut bir anlayışa yönelen Çalıkın eserlerinde, sadelik ve açıklık ön plandadır.

Ölüm nedeni: - | E

Kategori: Edebiyat Tarih Sanat

Rastgele Profil: Turgut Özatay, Osman Görgen, Erdoğan Özeren, Tekin Akmansoy, Mengü Ertel, Yaşar Kemal, Nezihe Meriç, Reyhan Ayyüzlü,

PAYLAS:          Posta Kutuma Gelsin

#unutmayacağız Özetini, HER GÜN, ücretsiz almak, son dakika olaylarından, yeniliklerden haberdar olmak ister misin? Posta Kutusunu Ücretsiz kaydol ve gelişmeleri takip et ...!