Nezihe Viranyalı - Kimdir? Biyografisi? Ölüm Tarihi? Doğum Tarihi? Nereli?
Nezihe Viranyalı nereli? Doğum Tarihi? Ölüm Tarihi?

Nezihe Viranyalı

Doğum Tarihi: 00.00.1925
Ölüm Tarihi: 22.12.2004
Öldügünde 80 yaşındaydı.
Öleli tam: 15 yıl, 3 ay, 14 gün olmuş.

Doğum Yeri: Vidin

Nezihe Viranyalı (1925, Vidin – 22 Aralık 2004, İstanbul), ilk Türk kadın pilotlardan birisidir. Sabiha Gökçen tarafından yetiştirilen dört kadın pilotun (diğerleri Edibe Subaşı, Yıldız Uçman ve Sahavet Karapas) sonuncusudur.

1925’te Bulgaristanın Vidin şehrinde dünyaya geldi. İlk Türk kadın pilot Sabiha Gökçen’in uçakla Balkanlar’ı gezmesinden ve Sofya’da yaptığı gösterilerden çok etkilenerek Türkiye’ye geldi. Türkkuşu Eğitim Merkezi’ne kaydoldu. Sabiha Gökçen tarafından yetiştirildi. Önce paraşütçülük, daha sonra planör ve pilot brövesi aldı. Türkkuşu okullarında yüzlerce öğrenci yetiştirdi.1955 yılında Hollanda ve Almanyada yapılan uluslararası gösterilere paraşütçü olarak katıldı. Havacılık tarihinin efsanevi pilotu Jacqueline Cochran tarafından ABDye davet edilmesi üzerine Tenesse Üniversitesine giderek özel bursla sivil havacılık okulunda eğitim gördü. 1956 yılında Bağdatta yapılan uçuş gösterilerine pilot olarak katıldı.Nezihe Viranyalı, 100den fazla paraşütle atlayış gerçekleştirdi. Türk Hava Kurumu’ndan emekli oldu. Planörle 100 saatten fazla, motorlu uçaklarla 2800 saatten fazla uçuş yaptı. Amerikalı yazar Stuart Kline Türk Havacılık Kronolojisi adlı kitabında yazı ve resimlerle Türkiyenin ilk kadın pilotlarından Nezihe Viranyalıya yer vermiştir.Hayatının son yıllarını İstanbulda bir huzurevinde geçiren Viranyalı’nın, kaza sonucu kırılan ayağı ve omzu nedeniyle geçirdiği ameliyatlar sonrasında kangren olan bir bacağı kesildi. 2004 yılında Dünya Gazetesi tarafından kendisine Türk Kadın Onur Ödülü verildi. Bağırsak kanseri olan Viranyalı, 22 Aralık 2004 günü İstanbul’da hayatını kaybetti. Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verildi.Neziye Viranyalı, hayatı boyunca Atatürk’ün çizdiği çağdaş Türk kadını modeline uymak için çabaladı. 1940’lı yıllarda Ankara’da ilk özel otomobili olan kadınlardan birisiydi. Buz pateni yapar, akordeon çalardı. Almanca, İngilizce, Bulgarca, Rusça, biliyordu.

Etiketler: Edibe Subaşı|kadin pilotlar|Nezihe Viranyalı|Nezihe Viranyalı biyografisi|Nezihe Viranyalı kimdir|sabiha gokcen|Sahavet Karapas|Yıldız Uçman | E

Kategori: Akademisyen,Vidin

Rastgele Profil: Orhan Eyüpoğlu, Abidin Daver, Mart Ayında Kaybettiklerimiz , Şekip Ayhan Özışık, Sabiha Gökçen, Sedad Hakkı Eldem, İsmail Hakkı Sunat, Taner Şener,

PAYLAS:          Posta Kutuma Gelsin

#unutmayacağız Özetini, HER GÜN, ücretsiz almak, son dakika olaylarından, yeniliklerden haberdar olmak ister misin? Posta Kutusunu Ücretsiz kaydol ve gelişmeleri takip et ...!