Yakup Satar - Kimdir? Biyografisi? Ölüm Tarihi? Doğum Tarihi? Nereli?
Yakup Satar nereli? Doğum Tarihi? Ölüm Tarihi?

Yakup Satar

Doğum Tarihi: 11.03.1896
Ölüm Tarihi: 02.04.2008
Öldügünde 112 yaşındaydı.
Öleli tam: 12 yıl, 6 ay, 25 gün olmuş.

Doğum Yeri:

Yakup Satar (d. 11 Mart 1896[1], Kırım - ö. 2 Nisan 2008, Eskişehir), Kurtuluş Savaşı ve I. Dünya Savaşı Irak Cephesi'nde savaşmış, kırmızı şeritli İstiklal Madalyası sahibi İstiklal Gazisi.Yakup Satar, Çorumlu Ömer Küyük'ün 12 Ocak 2006'da, Konyalı Veysel Turan'ın da 25 Mart 2007'de vefat etmesinin ardından, hayatta kalan son iki İstiklal Gazisi'nden biriydi. Kırımlı Yakup Satar'ın vefatıyla birlikte, yaşayan tek İstiklal Gazisi olarak emekli albay Mustafa Şekip Birgöl kalmıştı.[2] Birgöl de 11 Kasım 2008'de vefat etmiştir.[3]1898 yılında o dönemde Rusya İmparatorluğu'nun topraklarında olan Kırım'da Hızır Bey ve Bahtlı Hanım'ın oğlu olarak dünyaya gelen Yakup Satar, Rusya İmparatorluğu'nun Türklere yaptığı baskı nedeniyle, 5 yaşındayken ailesiyle birlikte Eskişehir'e göç etti.Osmanlı Devleti'nin I. Dünya Savaşı'na girdiği yıllarda askere başladı. Alman bir kumandanın, özel görev için seçtiği 200 askerin arasında yer alarak, Gizli Gaz Birliği adı verilen bu ekiple birlikte, kimyasal silahlar olarak kullanılabilen zehirli gazlar hakkında eğitim aldı. Bu ekip, öğrendiklerini, cephedeki askerlere de öğretmeleri için yetiştirildi.[4] Yakup Satar, o günleri şöyle hatırlıyor:“ Almanlar gazı nasıl kullanacağımızı bize öğretti. Teneffüs takımı vardı, kafamıza takıyorduk. Bu gaz bir silahla atılıyordu. Patladığı yerde dumanı dağılıyordu. Gaz zehirliyordu.[4] ”Eğitimin ardından Gizli Gaz Birliği'nin üyeleri dört ayrı gruba ayrılarak farklı cephelere gönderildi. Yakup Satar ise, 50 kişilik bir grupla birlikte on günlük yolculuğun ardından Bağdat'a gitti. Görev gizli olduğu için hiç kimse, olaydan haberdar edilmedi.[4] Yakup Satar, durumu şöyle açıklıyor:“ Bağdat'a savaş için gitmedim. Bizim oraya neden gittiğimizi kimse katiyen bilmiyordu. Ne kumandanlar ne başkası.[4] ”Bu gizli görev iptal olunca, normal tabura katıldı. Aynı günlerde İstanbul işgal edilip Bağdat'a asker gönderilemeyince mevcut birlikler İngilizlere teslim oldu. Yakup Satar 65 gün hastanede 2 yıl da esir kampında kaldıktan sonra esir değişimi sonrası kurtuldu ve 22 günde Bağdat'tan İstanbul'a geldi. Memleketi Eskişehir'e uğradıktan sonra Milli Mücadele'ye katıldı.6 Nisan 2008 tarihinde Eskişehir'de, büyük katılımın sağlandığı bir törenle toprağa verildi. Torunu Sinan Satar halen Başbakanlık Osmanlı Arşivi'nde çalışmaktadır.

Ölüm nedeni: istiklal gazisi|İstiklal Madalyası sahibi|Son İstiklal Savaşı Gazisi|Yakup Satar|Yakup Satar kimdir | E

Kategori: Devlet Siyaset

Rastgele Profil: Fahrettin Aslan, Erdal Öz, Ayla Arslancan, Mehmet Tan, Mehmet Bahaeddin Ögel, Tekin Akmansoy, Ahmet İhsan Tokgöz, Belkıs Dilligil,

PAYLAS:          Posta Kutuma Gelsin

#unutmayacağız Özetini, HER GÜN, ücretsiz almak, son dakika olaylarından, yeniliklerden haberdar olmak ister misin? Posta Kutusunu Ücretsiz kaydol ve gelişmeleri takip et ...!