Ayşe Saffet Alpar - Kimdir? Biyografisi? Ölüm Tarihi? Doğum Tarihi? Nereli?
Ayşe Saffet Alpar nereli? Doğum Tarihi? Ölüm Tarihi?

Ayşe Saffet Alpar

Doğum Tarihi: 17.04.1903
Ölüm Tarihi: 01.02.1981
Öldügünde 77 yaşındaydı.
Öleli tam: 39 yıl, 11 ay, 17 gün olmuş.

Doğum Yeri:

Ayşe Safvet Rıza Alpar (d. 17 Nisan 1903 - ö. 1 Şubat 1981[1]), Türkiyenin ilk kadın rektörüdür. Balkan Savaşında İşkodra kalesini savunurken 30-31 Ocak 1913te şehid olan Müşir Hasan Rıza Paşanın kızıdır. İlk kadın kimyacılarımızdandır. Saffet Rıza Alpar, İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Enstitüsünden mezun oldu.

1933te Üniversite reformunda İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Enstitüsüünde Ord. Prof. Herzogun Sınaî Kimya ders muavini oldu. Aynı yerde doçent ve profesör oldu. Kimya fakültesi dekanlığı görevinde bulundu.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Temel Bilimler Fakültesinde Sınaî Kimya profesörü olarak ders verdi ve burada 1972-1974 yılları arasında dekanlık görevini üstlendi. Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Fakültesinde, 1968 yılında “Borakslar” üzerine doktora verdiği öğrencilerinden Prof. Dr. Turgut Teberdar (1922 -2006)’ın vefa göstererek yakın dostlarından Doç. Dr. Özcan Bolcan ve Fethi Gemuhluoğlu’nun yardımlarıyla atandığı Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin rektörlüğünü deruhde etti[2].

Şahsiyet sahibi, cesur ve hayırsever bir hanım olarak tanınmıştı. 1977 Türkiye genel seçimleri’nde MHP İstanbuldan 4. sırada milletvekili adayı olmuştur.

Ölüm nedeni: rektör | E

Kategori: Akademisyen

Rastgele Profil: Vatan Şaşmaz, Orhan Kural, İsmet Ay, Ayşegül Devrim, Kemal Sunal, Sevim Burak, Elif Naci, Yerli otomobilinin ilk prototipi tanıtıldı.,

PAYLAS:          Posta Kutuma Gelsin

#unutmayacağız Özetini, HER GÜN, ücretsiz almak, son dakika olaylarından, yeniliklerden haberdar olmak ister misin? Posta Kutusunu Ücretsiz kaydol ve gelişmeleri takip et ...!