Lütfi Kırdar - Kimdir? Biyografisi? Ölüm Tarihi? Doğum Tarihi? Nereli?
Lütfi Kırdar  nereli? Doğum Tarihi? Ölüm Tarihi?

Lütfi Kırdar

Doğum Tarihi: 00.00.1887
Ölüm Tarihi: 17.02.1961
Öldügünde 74 yaşındaydı.
Öleli tam: 59 yıl, 11 ay, 6 gün olmuş.

Doğum Yeri:

Lütfi Kırdar (d. 1887- ö. 17 Şubat 1961), doktor, devlet adamı, asker, Manisa ve İstanbul valisi, Milletvekili ve sağlık bakanı. Gençliği [değiştir]-Lütfi Kırdar 1887 yılında Kerkük'te doğmuştur. Bu şehrin "Kırdarzâdeler" diye tanınan köklü bir ailesindendir. İlk ve orta öğrenimini Kerkük'te, lise öğrenimini Bağdat'ta tamamlayarak, 1908'de İstanbul'a geldi ve Tıp Fakültesine girdi. Balkan Savaşı çıkınca gönüllü olarak savaşa katılan Kırdar, savaştan sonra Tıp Fakültesinden (1913) mezun oldu. Meslek hayatına Necef Belediyesi Tabibi olarak başlayan Lütfi Kırdar, I. Dünya Savaşının başlamasıyla orduya katıldı.Savaştan sonra Aşiretler ve Muhacirler Genel Sağlık Hizmetleri Müdürlüğü yaparak, Erzurum Kongresinin toplandığı günlerde Kızılay Sağlık Heyeti Reisi olarak Atatürk'ün emrinde Erzurum'da görev aldı. Kurtuluş Savaşı sırasında Kızılay Sağlık ve Sıhhi İmdat Ekibi Başkanı olarak görev yaptı. Millî Mücadelenin her safhasına katıldı ve İstiklal Madalyası aldı. Cumhuriyet dönemindeki hizmetleri [değiştir]Kurtuluş Savaşından sonra 1923'te Viyana ve Münih'te göz hastalıkları ihtisası yaptı. 1924'te Türkiye'ye döndü ve İzmir Sıhhat Müdürlüğüne tayin edildi. Kendi isteğiyle 1933'te İzmir Memleket Hastanesi göz kliniğine atandı. 1935'te Kütahya'dan milletvekili oldu. 1936'da Manisa, 1938'de İstanbul valiliğine ve belediye başkanlığına atandı. Bu son görevi 12 yıl sürdürdü. İstanbul Harbiye'deki Spor ve Sergi Sarayı, Açıkhava Tiyatrosu, Dolmabahçe'deki İnönü Stadyumu, Taksim Meydanı, Taksim Gezisi ve Atatürk Bulvarı onun döneminde yapıldı. İstanbul Vali ve Belediye Başkanı Dr. Lütfi Kırdar, mimari ve tarihi değerine bakılmaksızın 1940 yılında Taksim Topçu Kışlası'nı yıktıran kişi olarak İstanbul'un tarihine kara bir leke bırakmıştır.1949'da İstanbul valiliği ve belediye başkanlığından alınıp, Stokholm Büyükelçiliği'ne atanan Kırdar, aynı yılın Aralık ayında yapılan ara seçimlerde CHP'den Manisa Milletvekili olarak Meclis'e girdi (1949-1950). 14 Mayıs 1950'deki milletvekili seçiminde kaybetti. 1954 seçimlerinde DP'den İstanbul bağımsız milletvekili oldu. 1957'de yeniden milletvekili oldu. Son Adnan Menderes hükümetinde Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı (1957-1960) olarak görev yaptı. 27 Mayıs Darbesine kadar bu görevde kaldı. 27 Mayıs'ta tutuklandı. Yargılandığı Yassıada'da 17 Şubat 1961’de geçirdiği bir kalp krizi sonucu öldü. 19 Şubat 1961'deki olaylı bir cenaze töreninden sonra Zincirlikuyu Mezarlığı'na gömüldü. Erdem Kırdar ve Üner Kırdar isimli iki oğlu vardır.

Ölüm nedeni: Lütfi Kırdar|Lütfi Kırdar biyografisi|Lütfi Kırdar hayati|Lütfi Kırdar kimdir | E

Kategori: Akademisyen

Rastgele Profil: Cevat Kurtuluş, Mustafa Kemal Uzun, Ali Adnan Ertekin Menderes, Mustafa Irgat, Melih Cevdet Anday, Erkan Ocaklı, Huban Öztoprak, Muhsin Yazıcıoğlu,

PAYLAS:          Posta Kutuma Gelsin

#unutmayacağız Özetini, HER GÜN, ücretsiz almak, son dakika olaylarından, yeniliklerden haberdar olmak ister misin? Posta Kutusunu Ücretsiz kaydol ve gelişmeleri takip et ...!