Muhterem Nur - Kimdir? Biyografisi? Ölüm Tarihi? Doğum Tarihi? Nereli?
Muhterem Nur nereli? Doğum Tarihi? Ölüm Tarihi?

Muhterem Nur

Doğum Tarihi: 31.12.1932
Ölüm Tarihi: 20.03.2020
Öldügünde 87 yaşındaydı.
Öleli tam: 0 yıl, 8 ay, 8 gün olmuş.

Doğum Yeri: Manastır

Muhterem Nur, gerçek adı Aysel Kısa[1] (31 Aralık 1932, Manastır - 20 Mart 2020), Türk sinema oyuncusu ve şarkıcı.

Asıl adı Olgadır. Annesini ve babasını hiç bilmedi. Daha sonra “teyze” dediği bir kadın tarafından büyütüldü. 1942de, İkinci Dünya Savaşının dehşeti içinden bir kamyonun altında İstanbula kaçırıldı. Eyüpe yerleştiler. “Teyze”si ona yeni bir nüfus cüzdanı çıkardı ve nüfûsa Muhterem Kısa adı ile kaydedildi.[2]

İlkokulu Eyüpte bitirdi, 14 yaşında yine Eyüpte bir dokuma fabrikasında çalışma hayatına başladı. Bir subay ile evlendi ve bir oğlu oldu.

1950lerin başlarında, mahalleden arkadaşı, Bulgaristan göçmeni Üftâde ile Beyoğlu turlarına başladı. Onu Beyoğlunda ilk keşfeden kişi, orada inzibat subayı olan, sonradan Film San Vakfı başkanı olacak Ümit Utkuydu.

İlk film teklifini 1950lerin başında Muharrem Gürsesten aldı. Yıldızlar Revüsü filminde figüran olarak sinema hayatına 1951de başladı. İkinci filmi ise (1952), Osman Sedenin yönettiği "Kanun Namına"ydı. Bu filmlerdeki adı Aysel Utkuydu. Daha sonra Ümit Utkunun önerisiyle Muhterem Nur ismini kullanmaya başladı.

Boş Beşik, başrol oynadığı ilk film oldu. 1958 yapımı "Üç Arkadaş", Muhterem Nuru "yıldız" sınıfına taşıdı. Fikret Hakan, Salih Tozan ve Semih Sezerli gibi üç "dev" oyuncu ile başrolü paylaştı.

Muhterem Nur sevgisi, 1960larda, belki ancak sonraki "Türkân Şoray sevgisi" ile karşılaştırılabilecek bir boyuta ulaştı. Bu kıyaslamayı yapanlardan biri de Türk sinemasının en yetkin uzmanlarından Âgâh Özgüçtü. Özgüç, vardığı sonucu şöyle ifade etmişti: “Bugün o mertebeye Türkân bile erişemedi. Sultan oldu ama Muhteremin gördüğü sevgiyi göremedi.”[3]

Muhterem Nur ikinci evliliğini gazeteci-aktör Işın Kaan ile yapmış ve 1963 yılında ayrılmıştır. 1986 yılında Müslüm Gürses ile evlendi.

20 Mart 2020 tarihinde sabah 06:30da tedavi gördüğü İstinye Devlet Hastanesinde vefat etti.[4] Aynı gün kılınan cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığında, eşi Müslüm Gürsesle aynı mezara defnedildi.[5]

Ölüm nedeni: Müslüm Gürses | E

Kategori: Sinema Tiyatro

Rastgele Profil: Toktamış Ateş, Can Yücel, Aydın Güven Gürkan, Hasan Polat, Ajlan Büyükburç, İhap Hulusi Görey, Hüseyin Cahit Yalçın, Behçet Necatigil,

PAYLAS:          Posta Kutuma Gelsin

#unutmayacağız Özetini, HER GÜN, ücretsiz almak, son dakika olaylarından, yeniliklerden haberdar olmak ister misin? Posta Kutusunu Ücretsiz kaydol ve gelişmeleri takip et ...!