Şevket Rado - Kimdir? Biyografisi? Ölüm Tarihi? Doğum Tarihi?
Şevket Rado nereli? Doğum Tarihi? Ölüm Tarihi?

Şevket Rado

Doğum Tarihi: 21.04.1913
Ölüm Tarihi: 09.04.1988
Öldügünde 74 yaşındaydı.
Öleli tam: 31 yıl, 10 ay, 10 gün olmuş.

Doğum Yeri:

Şevket Rado (21 Nisan 1913, Üsküp - 9 Nisan 1988, İstanbul), Türk gazeteci, yazar.[1]Kariyeri [değiştir]Şevket Rado, gazetecilik dışında dönemin Zoğrafyon Lisesi'nde Sosyoloji, St.Joseph Lisesi'nde ise edebiyat öğretmenliği yaptı. Öte yandan, İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsü'nde yazı türleri adlı dersi yürüttü. Bunların dışında, 5 yıl süreyle İstanbul Radyosu'nda her hafta aile sohbetleri programı yaptı.1956'da Hayat Dergisini çıkardı. Hayat dergisi, daha ilk sayısında 193.000 adet satarak Türkiye’de rekora imza attı. Bu rakam, 1958–1968 yılları arasında ise, 200.000'lere kadar çıktı.Hayat dışında, ünlü sinema–tiyatro dergisi SES ile Resimli Roman, Hayat Spor, Ayna ve Hayat Tarih dergileri de Şevket Rado’nun çıkardığı ve yönettiği dergilerdir. Hayat dergisi ve diğer yayınlar 1978 yılında başlayan bir grev neticesinde kapanmışlardır.1961 yılında fasiküller halinde yayınlamaya başladığı Hayat Ansiklopedisi büyük bir olay olmuş ve 150.000 adetten fazla satmıştır.Şevket Rado, Hayat Ansiklopedisi dışında, çeşitli eğitici yayınlar, ansiklopedi ve sözlükler, çocuk kitapları gibi yüzlerce kitap yayınlamıştır.Şarkıcı Hümeyra'nın seslendirdiği ve uzun süre listelerde ilk sıralarda yerini koruyan "Kördüğüm" adlı parçanın söz yazarı olan ve gençliğinde Şevket Hıfzı adını kullanarak şiirler yazmış olan Şevket Rado, aynı zamanda yazar Orhan Pamuk'un eniştesidir.Eserlerinden bazıları [değiştir]Hayat BöyledirTatlı DilAile SohbetleriSaadet YoluEşref Saati50. Yılında Sovyet RusyaAmerikan RüyasıMilliyetçi Çin Ne Alemde?Ümit DünyasıHayat AnsiklopedisiAraştırma-İnceleme [değiştir]Türk Matbaacılık Tarihi,Türk Hattatları.

Etiketler: Şevket Rado|Şevket Rado hayati|Şevket Rado kimdir | E

Kategori: Yazılı ve Görsel Basın,

Rastgele Profil: Kudret Karadağ, Ahmet Uluçay, Fatma Murat, Suavi Süalp, Cemal Tollu, Ertuğrul Kurdoğlu, Satı Hatı Çırpan, Zekeriya Güçlü,

PAYLAS:          Posta Kutuma Gelsin

#unutmayacağız Özetini, HER GÜN, ücretsiz almak, son dakika olaylarından, yeniliklerden haberdar olmak ister misin? Posta Kutusunu Ücretsiz kaydol ve gelişmeleri takip et ...!