Verda Ün - Kimdir? Biyografisi? Ölüm Tarihi? Doğum Tarihi? Nereli?
Verda Ün nereli? Doğum Tarihi? Ölüm Tarihi?

Verda Ün

Doğum Tarihi: 22.11.1919
Ölüm Tarihi: 15.02.2011
Öldügünde 91 yaşındaydı.
Öleli tam: 9 yıl, 9 ay, 13 gün olmuş.

Doğum Yeri:

Verda Ün (d. 22 Kasım 1919 - ö. 15 Şubat 2011, Bodrum) , Türk piyanist, eğitimci.Türkiye’nin en tanınmış piyano öğretmenlerindedir. İstanbul Belediye Konservatuarı’nda uzun süre ders vermiş ve pek çok piyanist yetiştirmiştir. Besteci Ekrem Zeki Ün’ün eşidir.Yaşamı [değiştir]22 Kasım 1919'da dünyaya geldi. Babası, Humbaracı Ahmet Paşa ailesinden maliye müfettişi Kazım Ziya Bey, annesi Leipzig Konservatuarı’ndan mezun kemancı Melahat Hanım idi. Ailenin üç erkek çocuktan sonra gelen dördüncü çocuğu idi[1].Leipzig Konservatuarı piyano bölümünden mezun olan teyzesi onu küçük yaşta piyano öğretimine başlattı[2] 1935’de Ferdi Ştatzer’den ders almaya başladı. O sıralarda Ferdi Ştatzer ile konserler veren kemancı Ekrem Zeki Ün ile 18 yaşında iken evlendi. Nevin adlı bir kızı oldu.İstanbul Devlet Konservatuarı’nda uzun yıllar ders verdi. Öğrenci orkestrası ve Şehir orkestrası ile konserler verdi. Yetiştirdiği öğrenciler arasında Gülsin Onay, Ayşegül Durakoğlu, Pınar Yılancıoğlu, Bedii Aran, Ova Sünder, Mehru Ensari yer alır.15 Şubat 2011’de beyin kanaması sonucu Milas’ta hayatını kaybeden sanatçı, Karacaahmet Mezarlığı’na defnedildi.

Ölüm nedeni: Ekrem Zeki Ün|Verda Ün|Verda Ün hayati|Verda Ün kimdir | E

Kategori: Müzik

Rastgele Profil: Necdet Calp, Ahmet İhsan Tokgöz, Nezihe Viranyalı, Cem Karaca, Lale Oraloğlu, Selim Kiraz, Rıza Maksut İşman, Muhsin Ertuğrul,

PAYLAS:          Posta Kutuma Gelsin

#unutmayacağız Özetini, HER GÜN, ücretsiz almak, son dakika olaylarından, yeniliklerden haberdar olmak ister misin? Posta Kutusunu Ücretsiz kaydol ve gelişmeleri takip et ...!